M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Agencja Corporate Profiles DDB zmienia nazwę na DDB Warszawa

Serwis Dzienny | 8 grudnia 2003, 00:00

Począwszy od 1 stycznia 2004 r., agencja reklamowa Corporate Profiles DDB zmieni nazwę na DDB Warszawa. Jest to wynik decyzji...

Począwszy od 1 stycznia 2004 r., agencja reklamowa Corporate Profiles DDB zmieni nazwę na DDB Warszawa. Jest to wynik decyzji podjętej kilka lat temu przez dyr. generalnych agencji z sieci DDB Worldwide (Omnicom Group) na konferencji w Puerto Rico. Zdecydowano wówczas o zmianie wszystkich nazw spółek należących do sieci DDB, rezygnując z lokalnych przyrostków. "W rankingach mówiących o przychodach na wielu rynkach DDB jest w pierwszej piątce lub nawet trójce, jest też na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród w Cannes - mówi Paweł Kastory, CEO grupy Corporate Profiles DDB. - Jeśli zaś chodzi o świadomość marki DDB, plasujemy się ok. 9. miejsca. A to oznacza, że biznesowo jesteśmy silniejsi, niż marka na to wskazuje". Ujednolicenie nazwy, zdaniem sieci, wzmocni wizerunek marki, co nie jest bez znaczenia w przypadku np. klientów międzynarodowych. Nazwa Corporate Profiles nie zniknie jednak z rynku. Grupa nadal będzie występować jako Corporate Profiles DDB. Najprawdopodobniej nazwa Corporate Profiles zostanie przydzielona także firmie specjalizującej się w doradztwie strategicznym, która ma powstać w pierwszym kwartale 2004 r. Paweł Kastory dodaje, że patrząc na dynamiczny rozwój takich firm jak np. Stratosfera, oceniono, że jest na rynku miejsce na firmę o podobnym charakterze. W 2002 r. honoraria agencji uzyskane z tytułu doradztwa strategicznego wyniosły ok. 1,8 mln zł, w 2003 r. nieco mniej, bo ok. 1,2 mln zł. Szymon Gutkowski, dyr. generalny DDB Warszawa, podkreśla, że agencja zamierza utrzymać wysoki poziom obsługi strategicznej. Dział strategii jest w porównaniu z innymi agencjami bardzo rozbudowany - składa się z 12 osób. Ostatnio zatrudniono w nim nową osobę - Michała Rutkowskiego - na stanowisku strategic group head, który jest odpowiedzialny za standaryzację usług i procedur strategicznych, w tym za badania, które prowadzi agencja. Zakończono również proces restrukturyzacji działu kreatywnego agencji. "W momencie powstania dużej firmy poziom kreatywny nieco się obniżył i straciliśmy swoje miejsce w top-trójce - powiedział Marcin Mroszczak, dyr. kreatywny DDB Warszawa. - Postanowiliśmy to odbudować. Naszym celem jest powrót do pierwszej trójki kreatywnych agencji". Obecnie zespół kreatywny liczy 20 osób i został podzielony na siedem zespołów kreatywnych (z czego jeden jest amerykański i jeden brazylijski).

Następnym krokiem było pojawienie się w firmie Petera Russella, kolejnego obok Marcina Mroszczaka dyr. kreatywnego. "Z założenia szukaliśmy kogoś, kto ma doświadczenie wykraczające poza nasz rynek - powiedział Mroszczak. - Szukamy ludzi z różnych kultur, doświadczonych na różnych rynkach, bo daje to zupełnie inny, szerszy punkt widzenia". Obecnie w skład grupy wchodzą: grupa domów mediowych OMD Poland, firma marketing services Rapp Collins, firma BNA zajmująca się brand consultingiem i identyfikacją wizualną marki oraz Guttenberg Online (projekty drukowane). Nie zmieni się struktura własnościowa grupy - do DDB Worldwide należy 55 proc. udziałów w spółkach grupy Corporate Profiles DDB, 45 proc. - do polskich udziałowców. "W każdej spółce jej menedżerowie mają pewne udziały, ale nie zmienia się udział sieci" - podkreślił Paweł Kastory i dodał: "Po podsumowaniu rezultatów za rok 2003 podjęliśmy decyzję o koncentracji naszych wysiłków na agencji reklamowej. Inne firmy osiągają doskonałe wyniki finansowe. Nasza pozycja jako grupy jest stabilna, natomiast w firmie BNA i agencji reklamowej CP DDB nie zanotowaliśmy spadku przychodów, ale jednocześnie wzrost jest nieznaczny, balansuje wokół zera". Inne firmy zanotowały znaczący wzrost przychodów: Rapp Collins - o 68 proc., OMD - o 33 proc., Guttenberg Online - o 26 proc. W ogólnych przychodach za 2003 r. nowy biznes w grupie to 24 proc. Niski poziom wzrostu wpływów w samej agencji Paweł Kastory wyjaśnia redukcją budżetów przez niektórych klientów, głównie międzynarodowych. "Duża część nowego biznesu została "pożarta" przez te redukcje" - dodaje. Największe zdobyte w br. budżety to: Morliny SA (Morlinki), Opoczno SA, House, Agora SA, Agros, Tetra Pak (Łaciate), Stary Browar, Eurobank. Poza tym niektórzy klienci, m.in Bahlsen, znacząco powiększyli swoje dotychczasowe wydatki i poszerzyli zakres współpracy. W sumie grupa odnotuje w br. wzrost przychodów o 17 proc., a na poziomie wyników brutto o 33 proc. "Jest to najlepszy rok dla grupy od początku jej istnienia" - mówi Paweł Kastory. (AMS)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,