M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Były szef marketingu PZU przygotuje wejście Prudentiala

Maciej Burlikowski | 27 września 2011, 06:00

Wojciech Pronobis, były dyr. zarządzający ds. marketingu Grupy PZU, będzie doradzał brytyjskiej firmie Prudential przy wejściu na polski rynek.

Wojciech Pronobis, który od połowy 2008 r. do marca br. był dyrektorem zarządzającym ds. marketingu Grupy PZU oraz dyrektorem pionu i biura marketingu największego w kraju ubezpieczyciela, związał się zawodowo z inną firmą ubezpieczeniową - międzynarodową grupą Prudential. Ubezpieczyciel ten z brytyjskim rodowodem szykuje się do wejścia na nasz rynek.

Według naszych informacji jego kontrakt przewiduje odpowiedzialność za przygotowanie wejścia firmy na rynek od strony aktywności marketingowych. Nie udało nam się potwierdzić tych informacji z przedstawicielami firmy.

Prudential plc. została założona w Londynie w 1848 r. Dzisiaj zatrudnia 25 tys. pracowników i ubezpiecza ponad 25 mln osób, w tym 7 mln - w Wielkiej Brytanii, a jako M&G Investment (fundusze inwestycyjne) operuje także m.in.: we Francji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech,  w Hiszpanii oraz Luksemburgu. Jako Jackson działa także w Stanach Zjednoczonych, gdzie ubezpiecza na życie 2,8 mln osób. Bardzo ważny dla Prudentiala jest też rynek azjatycki - w 12 krajach (m.in. w: Indiach, Indonezji, Malezji, Hongkongu, Singapurze, Wietnamie i Filipinach ubezpiecza ponad 12 mln klientów.

Teraz szykuje się do wejścia na polski rynek. Dla Brytyjczyków będzie to de facto come back, ponieważ Prudential działał w Polsce w okresie 20-lecia międzywojennego (od 1927 do 1939 r. - bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej aktywnych było 4,6 tys. jego polis).

Przed przejściem do PZU Pronobis przez 7 lat pracował w Grupie Telekomunikacji Polskiej SA, a wcześniej w Tetley Polska i Kraft Jacobs Suchard. Ukończył studia ekonomiczne na SGH oraz studia WEMBA - programu MBA SGH i Carlson School of Management Uniwersytetu Minnesoty.

W Polsce działa już, pod marką Pramerica, amerykańska firma ubezpieczeń na życie Prudential Financial Inc., która jednak nie jest w żaden sposób powiązana z brytyjskim Prudential plc.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,