Kraj

Rośnie udział sprzedaży bezpośredniej na rynku reklamy radiowej

Coraz mniej wydatków reklamowych trafia do radia za pośrednictwem rynku agencyjnego.

Rynek reklamy radiowej po ośmiu miesiącach br. wart był 1,76 mld zł – wynika z danych cennikowych Kantar Media. Wzrósł w stosunku do analogicznego okresu roku ub. o 35,2 proc. Udział radia w rynku reklamowym w ogóle wzrósł w omawianym okresie z 9,38 proc. do 12,08 proc.

Z danych Grupy RMF opracowanych na podstawie Kantar Media wynika też, że radio było w okresie I-VIII br. najszybciej rosnącym reklamowo medium. Jego wpływy reklamowe rosły szybciej niż gazet (0,58 proc.), magazynów (12,14 proc.), outdooru (5,96 proc.) i internetu (16,08 proc.). Dynamika wzrostu reklamy radiowej była też wyższa niż telewizji i kina, które w tym czasie notowały spadki wpływów reklamowych. Przychody reklamowe telewizji spadły bowiem o 0,46 proc., a kina o 8,86 proc.

Z analizy Grupy RMF wynika również, że w omawianym okresie wzrósł w radiu udział sprzedaży bezpośredniej, a spadł udział sprzedaży agencyjnej. Wartość kampanii zlecanych bezpośrednio stanowiła w tym roku 53,02 proc., podczas gdy kampanii zlecanych agencyjnie – 46,98 proc. (w ub.r. było to odpowiednio 49,46 proc. i 50,54 proc.).

Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, wynika, że wzrost sprzedaży bezpośredniej kosztem agencyjnej wynika z tego, że biura reklamy stacji radiowych – zmuszone kryzysem na rynku reklamowym – wzięły się ostro do pracy i zaczęły przeczesywać rynki lokalne i drenować je z nawet z minimalnych budżetów reklamowych. Ponadto w ostatnim czasie wzrosła liczba dużych radiowych kampanii reklamowych kupowanych przez marketerów bezpośrednio, czego przykładem od kilkunastu miesięcy jest Aflofarm. Ten największy radiowy reklamodawca zleca kampanie swoich produktów w stacjach Grupy RMF bezpośrednio, lokując na ich antenach 80 proc. całego radiowego budżetu.