M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

TVN rozmawia już tylko z Canal Plus Group

Joanna Dziwisińska | 28 października 2011, 06:00

Właściciele platformy cyfrowej Cyfra+ są coraz bliżej zakupu TVN.

ITI Holdings wykluczył z dalszych rozmów koncern Time Warner i będzie prowadził końcowe negocjacje już tylko z Canal Plus Group, jak wynika z oświadczenia grupy. Przypomnijmy, że chodzi o przejęcie 56 proc. udziałów w TVN. Ostateczne decyzje mają zostać podjęte do końca tego roku.

Na short-liście inwestorów był koncern Time Warner, który ma udziały w Central European Media Enterprises (CME), i Vivendi, właściciel Canal Plusa, który jest operatorem platformy telewizji satelitarnej Cyfra+. Dzięki transakcji z ITI Vivendi w ten sposób chce przejąć konkurencyjną platformę satelitarną N należącą do TVN.

Rodzimy rynek płatnej telewizji satelitarnej podzieliły pomiędzy siebie trzy firmy. Największą platformą satelitarną jest Cyfrowy Polsat, który według danych sprzed kilku tygodni ma ponad 55 proc. (udział liczony liczbą abonentów – ma ich 3,5 mln). Cyfra +, z której usług korzysta 1,55 mln klientów, ma 26-proc. udział, platforma N z ok. 830 tys. klientów ma zaś jakieś 18 proc. rynku.

Dzięki przejęciu Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka (biznesmen uzyskał już zgodę na tę transakcję ze strony UOKiK) Cyfrowy Polsat, który on kontroluje, będzie mógł liczyć na współpracę telewizyjno-telekomunikacyjną. Z kolei platforma N ma strategiczny sojusz z Telekomunikacją Polską. Jeśli więc dojdzie do sprzedaży udziałów, Cyfra+ nie tylko mogłaby przejąć mniejszego konkurenta, lecz także zyskałaby możliwość pakietowania usług telewizyjnych z telekomunikacyjnymi, czego obecnie jej brakuje. Przedstawiciele Canal Plusa w Polsce nie komentują informacji o transakcji.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,