M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Internet nie zabija kultury

Maciej Florek | 27 stycznia 2012, 06:00

Raport po raz pierwszy pokazuje nieformalny kontekst uczestnictwa Polaków w kulturze i podważa powtarzaną często tezę, że internet zabija kulturę.

Raport "Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści" stawia pod znakiem zapytania obraz świata kultury niszczonego przez piratów poprzez nielegalne ściąganie i kopiowanie muzyki, filmów i książek. Przeprowadzone przez zespół badaczy z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska badanie pokazuje, że granice między legalnymi a nielegalnymi obiegami kultury są płynne i często niezdefiniowane, bo internet rozwija się szybciej niż legislacja.

Pomijając telewizję, Polacy aż trzykrotnie częściej korzystają z kultury w sposób nieformalny niż formalny (39 proc. i 13 proc.) - pożyczając sobie książki, oglądając filmy online lub ścigając pliki z sieci. Co zaskakujące, to właśnie te osoby, które najczęściej zdobywają treści kulturowe za pośrednictwem internetu, również najczęściej kupują książki w księgarni, są klientami sklepów muzycznych i najczęstszymi bywalcami seansów kinowych.

Publikowany raport po raz pierwszy pokazuje nieformalny kontekst uczestnictwa Polaków w kulturze i podważa powtarzaną często tezę, że internet zabija kulturę.

Z całością raportu można zapoznać się na stronie www.obiegikultury.centrumcyfrowe.pl. Jego autorami są dr Mirosław Filiciak, dr Justyna Hofmokl, dr Alek Tarkowski.

Czytaj więcej na temat: , ,