M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Agros Nova przejmuje markę Fruktus

Tomasz Wygnański | 22 marca 2012, 06:00

Zakup udziałów ma pomóc firmie w umocnieniu pozycji na rynku.

Agros Nova, właściciel takich marek jak Fortuna czy Krakus, podpisał umowę przedwstępną nabycia pakietu większościowego spółki Fruktus Kowalczyk, która specjalizuje się w produkcji przetworów warzywno-owocowych oraz majonezów, chrzanów i sosów.

Wniosek w tej sprawie trafił już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z obowiązującą umową przedwstępną finalizacja transakcji nastąpi po uzyskaniu zgody prezes UOKiK. Agros-Nova stanie się wówczas właścicielem większościowym Fruktusa. Mniejszościowy pakiet pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli – rodziny państwa Kowalczyków. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Fruktus istnieje na rynku od 1988 roku. Produkty Fruktusa trafiają do klientów detalicznych i gastronomii zarówno w kraju, jak i do sklepów zagranicznych (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja, Szwecja, USA, Kanada, Portugalia, Irlandia).

Fruktus, podobnie jak Agros Nova, działa w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego. Produkuje sałatki i marynaty, sosy zimne, majonezy i inne dodatki do potraw (chrzany, musztardy), przyprawy mokre, koncentrat pomidorowy i oleje, które sprzedaje zarówno pod marką Fruktus, jak i pod markami własnymi detalistów.

 - Dołączenie Fruktusa do grupy biznesowej Agros Nova umacnia pozycję naszej firmy jako największego przetwórcy owoców i warzyw w Polsce. Zyskujemy infrastrukturę produkcyjną, którą nie dysponują nasze zakłady. Stwarza nam to dodatkowe możliwości wytwarzania sałatek i marynat dla marki Krakus, której asortyment będziemy systematycznie poszerzać - mówi Marek Sypek, prezes zarządu Agros Novej.

Fruktus będzie funkcjonował w grupie Agros Nova jako spółka zależna. Firmą ma nadal zarządzać obecny prezes, wspierany przez menedżerów Agros Novej, którzy wejdą do organów spółki - zarządu i rady nadzorczej.

Od sierpnia 2010 r. właścicielem Agros Novej jest IK Investment Partners, fundusz private equity. Przejmując Agros Novą, fundusz deklarował chęć rozwijania spółki również dzięki przejęciom. Zakup Fruktusa to pierwszy zakończony umową projekt akwizycyjny nowego właściciela na rzecz Agros Novej.

- Jesteśmy ciągle zainteresowani firmami, które mogą umocnić lub poszerzyć działalność Agros Novej w obecnych i pokrewnych kategoriach branży spożywczej – mówi Marek Sypek.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,