Kraj

Cyfra+ i N mogą się połączyć

UOKiK uznał, że połączenie dwóch platform satelitarnych nie zagrozi konkurencyjności na rynku.

Canal+ Cyfrowy, operator platformy telewizji satelitarnej Cyfra+, i holding ITI, właściciel konkurencyjnej platformy N, mają otwartą drogę do planowanego połączenia obu platform.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który analizował potencjalne skutki fuzji, uznał, że nie zagrozi ona konkurencyjności na rynku i dał firmom zielone światło.

Cyfra+ pod koniec ub.r. podawała, że obsługuje 1,55 mln abonentów, telewizja N po I poł. br. raportowała, że ma 983 tys. abonentów, największą platformą satelitarną na rynku jest zaś Cyfrowy Polsat, który ma ponad 3,55 mln abonentów.

Zgodnie z przepisami europejskimi Komisja Europejska wydaje zgodę na połączenie firm, jeśli ich łączny obrót przekracza 2,5 mld euro. Ponieważ sprawa dotyczy tylko Polski, KE przekazała ją do UOKiK-u. Ten zaś stwierdził, że fuzja Cyfry+ i N będzie miała największy wpływ na krajowe rynki licencjonowania kanałów telewizji płatnej, dostępu do płatnej telewizji oraz rynku reklamy telewizyjnej. Urząd uznał jednak, że na żadnym z tych rynków nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji – połączone firmy wciąż będą musiały rywalizować z innymi podmiotami.

Groupe Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji, zajmuje się produkcją, dystrybucją i marketingiem kanałów telewizyjnych oraz usług świadczonych za pośrednictwem wszystkich rodzajów platform przekazu. W Polsce działa poprzez spółkę Canal+ Cyfrowy, która oferuje usługi płatnej telewizji za pośrednictwem platformy satelitarnej Cyfra+, a także jest dystrybutorem ponad 100 kanałów telewizyjnych i radiowych, w tym nadawanych przez spółki z grupy Vivendi, np. Canal+, Ale Kino! czy Mini Mini+.

TVN jest spółką zależną N-Vision. Zajmuje się m.in. nadawaniem kanałów ogólnodostępnych i licencjonowaniem płatnych (m.in.: TVN24 i TVN Turbo). Kontroluje również szereg spółek, w tym ITI Neovision – operatora platformy satelitarnej N. Zarówno N-Vision, jak i TVN są częścią grupy kapitałowej ITI Holdings.

Przejęcie przez Groupe Canal+ wspólnej kontroli nad N-Vision nastąpi w wyniku nabycia mniejszościowego pakietu udziałów w wysokości 40 proc. oraz określonych praw dających współkontrolę. W drugiej transakcji majątek spółki Canal+ Cyfrowy, po jej uprzednim przekształceniu w spółkę akcyjną, zostanie przeniesiony na ITI Neovision w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

Przypomnijmy, że zgodnie z wynegocjowanymi pod koniec ub.r. warunkami Grupa Canal+ będzie mieć w tym join venture, roboczo nazwanym N/C+, 51 proc. udziałów, TVN – 32 proc., pozostałe 17 proc. będzie zaś w rękach firmy UPC (obecnie ma ona 25 proc. udziałów Canal+ Cyfrowego, operatora Cyfry+).

Prezesem nowej firmy będzie Markus Tellenbach, obecny prezes TVN (utrzyma tę funkcję), a jego zastępczynią Beata Mońka, obecna prezes Canal+ Cyfrowego.

Połączenie Cyfry+ i N ma dać w ciągu trzech lat oszczędności rzędu 250 mln zł, wynikające m.in. ze wzrostu przychodów, redukcji kosztów operacyjnych, m.in. zatrudnienia, marketingu, zakupu licencji etc.

Do końca 2015 r. N/C+ chce mieć ponad 3 mln klientów i wypracować ponad 550 mln zł EBITDA.

Canal+ zagwarantował sobie opcję kupna 32 proc. udziałów N/C+ od TVN w ciągu 3-4 lat od zamknięcia transakcji. Jeśli z tego nie skorzysta, TVN będzie mógł sprzedać te udziały w ofercie publicznej.

Cyfra+ i N mogą się połączyć

Poza wniesieniem swoich 75 proc. udziałów w Cyfrze+ Canal+ zapłaci gotówką 230 mln euro za 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce matce Polish Television Holding, do którego należy 51 proc. akcji TVN. Grupa ITI nadal będzie mieć pakiet kontrolny 60 proc. w N-Vision. W ciągu dwóch lat ITI może wezwać Canal+ do odkupienia od niej dodatkowych 9 proc. udziałów N-Vision (wtedy C+ miałby 49 proc., a ITI 51 proc. N-Vision). Z kolei Canal+ w ciągu 3-4 lat może wezwać ITI do sprzedaży wszystkich pozostałych udziałów w N-Vison, wtedy Francuzi staliby się jedynym właścicielem spółki kontrolującej 51 proc. akcji TVN.