M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Komitet Badań Radiowych i SMG/KRC aktualizują Radio Track

Katarzyna Woźniak | 16 listopada 2012, 06:00

W nowym modelu ważeniowym do dotychczasowych kategorii zostało dodane wykształcenie.

Komitet Badań Radiowych i Instytut Millward Brown SMG/KRC zaktualizowały metodę przetwarzania danych w badaniu Radio Track. Jak informuje KBR, w celu wyrównania struktury próby do struktury populacji wprowadzono kategorię wykształcenia do ważenia danych surowych. Powodem tej zmiany są raport GUS, który powstał na
podstawie Narodowego Spisu Powszechnego 2011, oraz - według KBR - zwiększający się rozdźwięk między strukturą próby a strukturą populacji pod względem wykształcenia, który mógł w przyszłości prowadzić do dewaluacji badania.

Tadeusz Iwiński, konsultant KBR ds. badań radiowych, w komunikacie prasowym komentuje: - Szybkie procesy modernizacyjne ostatnich lat i bogata oferta możliwości kształcenia spowodowały, że osłabły tradycyjne związki korelacyjne pomiędzy wiekiem, płcią, miejscem zamieszkania itp. a poziomem wykształcenia. Spowodowało to konieczność wprowadzenia poziomu wykształcenia jako jeszcze jednej charakterystyki populacyjnej, której struktura powinna być kontrolowana w badaniu Radio Track.

Do dotychczasowych kategorii w modelu ważeniowym wykształcenie zostało dodane do kategorii takich jak: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wielkość, gospodarstwa i dzień tygodnia.

Nowy model ważenia zostaje wprowadzony od fali październikowej badania Radio Track. W wyniku tej zmiany porównywalność danych słuchalności rok do roku może być ograniczona.

Monika Polewska, rzecznik prasowy KBR, twierdzi, że dodana kategoria wykształcenia nie jest zmianą rewolucyjną i ma służyć "uaktualnieniu kategorii".

Nowa formuła wzbudziła kontrowersje Polskiego Radia, które nie jest członkiem KBR i nie mogło w pełni brać udziału w jej modyfikacji. Jak poinformował rzecznik prasowy PR Radosław Kazimierski, PR jakiś czas temu wystosowało formalne pismo do KBR z prośbą o przyjęcie do struktury. W odpowiedzi na tę prośbę KBR polecił zwrócić się z formalnymi zapytaniami do każdego z obecnych członków KBR z prośbą o zgodę na włączenie stacji Polskiego Radia do struktur. PR czeka na odpowiedź. Polewska informuje, że to proces długotrwały, bo wymaga długofalowych negocjacji, a na razie przedstawiciel Polskiego Radia, tak jak przedstawiciel Audytorium 17, może uczestniczyć w posiedzeniach KBR i korzystać ze statusu członka stowarzyszonego.

Audytorium 17 to spółka, której udziałowcami jest 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Została powołana do życia jako spółka córka 3 lipca 2001 r. Jest wynikiem konsolidacji działań 17 RR. Zadanie Audytorium 17 to reprezentacja handlowa 17 RR na rynku ogólnopolskim i ponadregionalnym w zakresie pozycjonowania i sprzedaży produktów radiowych oraz działań promocyjnych związanych z budowaniem wizerunku tej grupy radiowej.

 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,