Kraj

Julien Verley z Canal+ prezesem połączonej platformy NC+

Dotychczasowy wiceprezes ds. strategii i finansów Grupy Canal+ we Francji przechodzi do Grupy TVN i z jej nominacji obejmuje stanowisko prezesa NC+.

Francuska grupa mediowa Canal+ oraz ITI i Grupa TVN ogłosiły oficjalne połączenie swoich platform telewizji satelitarnej Cyfra+ oraz telewizja N. W rezultacie powstała nowa firma o nazwie NC+.   
Jej prezesem będzie Julien Verley, dotychczasowy wiceprezes ds. strategii i finansów Grupy Canal+ we Francji. Pierwotnie prezesem NC+ miał być Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN. Jednak w związku z niedawną decyzją Piotra Waltera, dotychczasowego wiceprezesa, o odejściu z zarządu TVN i przejściu do zarządu ITI (Walter jest członkiem rady nadzorczej TVN-u; pisaliśmy o tym w MMP24 14.11 br.) Tellenbach zdecydował skupić się na obowiązkach kierowania TVN-em. Dlatego Julien Verley przechodzi z Canal+ do Grupy TVN i formalnie z jej rekomendacji obejmuje stanowisko prezesa NC+. Oprócz niego w skład zarządu wejdą: Beata Mońka, dotychczasowa prezes Canal+ Cyfrowego (jako wiceprezes odpowiedzialna za biznes, komunikację oraz branding), Christian Anting, dotychczasowy chief operating officer i wiceprezes z ramienia ITI Neovision (będzie wiceprezesem ds. programowych i produktu), Nicolas Dandoy, dotychczasowy dyrektor finansowy Canal+ Cyfrowy (jako wiceprezes ds. finansowych) oraz Artur Przybysz z ITI (jako wiceprezes ds. sprzedaży i logistyki).

TVN wniosła do Cyfry+ 100 proc. udziałów platformy telewizji N. W zamian będzie miała 32 proc. udziałów w NC+. Grupa Canal+ będzie kontrolowała 51 proc. NC+. Pozostałe 17 proc. będzie w rękach firmy LGI Ventures, właściciela największej w Polsce sieci telewizji kablowej UPC Polska (jest ona 25-proc. udziałowcem Canal+ Cyfrowego, operatora Cyfry+).

Canal+ zagwarantował sobie opcję kupna 32 proc. udziałów NC+ od TVN w ciągu 3 lub 4 lat od zamknięcia transakcji. Jeśli z tego nie skorzysta, TVN będzie mógł sprzedać te udziały w ofercie publicznej.

Jednocześnie Grupa Canal+ za 277 mln euro odkupiła od Grupy ITI 40 proc. udziałów w spółce N-Vision, która pośrednio jest właścicielem 52,45 proc. akcji Grupy TVN. Tym samym Canal+ stał się współudziałowcem TVN-u. Grupa ITI zachowa pozostałe 60 proc. pakietu kontrolnego w N-Vision.

W ciągu 2 lat ITI może wezwać Canal+ do odkupienia od niej dodatkowych 9 proc. udziałów N-Vision (wtedy Canal+ miałby 49 proc., a ITI – 51 proc. N-Vision). Z kolei Canal+ w ciągu 3-4 lat może wezwać ITI do sprzedaży wszystkich pozostałych udziałów w N-Vison, wtedy Francuzi staliby się jedynym właścicielem spółki kontrolującej 51 proc. akcji TVN-u.    

Połączona NC+ obsługuje 2,5 mln abonentów.

Tym samym Cyfrowemu Polsatowi, największej na rynku platformie satelitarnej (obsługuje 3,55 mln abonentów), zamiast dwóch mniejszych urósł jeden większy konkurent.

Zapowiadając w grudniu ub.r. zamiar połączenia platform, szefowie Canal+ i ITI przewidywali, że w ciągu 3 lat da to oszczędności rzędu 250 mln zł, do końca 2015 r. zaś NC+ chce mieć ponad 3 mln klientów i wypracować ponad pół miliarda (550 mln zł) zysku EBITDA.