M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

16 chętnych na cztery nowe kanały cyfrowej telewizji

Maciej Burlikowski | 15 marca 2013, 06:00

Najwięcej, bo osiem, ofert wpłynęło na kanał edukacyjno-poznawczy, cztery - na kanał filmowy i po dwie - na kanały społeczno-religijny i dla dzieci.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) otrzymała 16 zgłoszeń w związku z prowadzonym konkursem na cztery wolne miejsca na tzw. pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej (MUX1).
Najwięcej, bo aż osiem, zgłoszeń dotyczy uruchomienia kanału o charakterze edukacyjno-poznawczym. Złożyły je: spółka Apella wydająca m.in. "Gazetę Bankową" i "Tygodnik Podlaski" oraz będąca udziałowcem spółki Fratria, wydawcy tygodnika "Sieci" (dotychczas ”W Sieci”) i portalu Wpolityce.pl; katowicka Telewizja TVS (Telewizja Silesia); 4Fun Media, nadawca kanałów muzycznych: 4fun.TV, Rebel TV i TV Disco; TV Spectrum, zarejestrowana w lutym br. przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, nadawcę kanałów muzycznych Polo TV i Eska TV (obecnych już na MUX1); Media Works, czyli spółka zależna Platformy Mediowej "Point Group", wydawcy m.in. "Wprost" w kooperacji z firmą producencką Astro (producentem m.in. teleturnieju "Familiada" dla TVP2), a także Telewizja Edusat, nadawca kanału o tej nazwie dostępnego na platformach satelitarnych i kablowych oraz Telewizja TVR, nadawca kanału o tej nazwie (d. Telewizja Rolnicza), dostępnego satelitarnie i w kablówkach. Jedynym zagranicznym nadawcą, który zdecydował się wystąpić o kanał edukacyjno-poznawczy, jest Discovery Communications Europe Ltd.

Z kolei wnioski o kanał filmowy złożyły: Telewizja Polsat, spółka Stopklatka, która chce nadawać Stopklatka TV (to wspólne przedsięwzięcie Agory, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", i Kino Polska), Mediasat, nadawca kanału Tele5, który już w poprzednim rozdaniu (wiosna 2011 r.) bezskutecznie ubiegał się o miejsce na MUX1, oraz TV Film, czyli wspólne przedsięwzięcie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, Kino Świat (dystrybutor filmowy) i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Dwóch chętnych jest na stworzenie kanału dla dzieci w wieku 4-12 lat: Telewizja Polska (TVP), która chciałaby na MUX1 umieścić swój kanał TVP ABC, oraz Telewizja Polsat.

Także dwa wnioski wpłynęły na kanał społeczno-religijny - złożyły je: Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, oraz spółka Wieczorna.pl założona przez Adama Fularza, 33-latka z Zielonej Góry, znanego z inicjatyw ”Wolnych Konopi” i Wspólnoty Wyznaniowej "Ras Tafari".

Przypomnijmy, że swój wcześniejszy wniosek o kanał społeczno-religijny wycofała Platforma Mediowa "Point Group", argumentując to tym, iż nie chce konkurować z TV Trwam o. Rydzyka.  

KRRiTV nie jest zobligowana żadnym terminem, w jakim powinna rozstrzygnąć konkurs na te kanały. Przypomnijmy, że trzy miejsca na MUX1 do kwietnia 2014 r. zwolni TVP, która przeniesie obecne tam trzy swoje kanały: TVP1 HD, TVP2 i TVP Info na MUX3.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,