M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Equinox: banki zastopowały wydatki reklamowe

Maciej Burlikowski | 5 lipca 2013, 06:00

Jak wylicza dom mediowy, w pierwszych czterech miesiącach banki zmniejszyły wydatki reklamowe o kilkanaście procent. Konsolidacja sektora długofalowo może jeszcze pogłębić ten trend.

Dom mediowy Equinox Polska podliczył, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku banki wydały na reklamę w mediach ok. 390 mln zł, o 52 mln zł (11,8 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Są to wydatki cennikowe, na podstawie danych firmy Kantar Media.

Banki 70 proc. budżetów lokują w telewizji, 7,6 proc. w outdoorze, ok. 7 proc. w dziennikach, 4-5 proc. w magazynach i ok. 4 proc. w kinach. Wydatki internetowe nie są monitorowane, jednak analitycy Equinoksa szacują, że branża bankowa jest najważniejszą w tym medium, odpowiada bowiem za ponad 17 proc. całości wydatków na reklamę online.

Największym reklamodawcą wśród banków w pierwszych czterech miesiącach był ING Bank Śląski, który zmniejszył swoje nakłady o 8 proc. (dane: Kantar Media). Drugim był PKO BP (+2 proc.). W dalszej kolejności: Bank Zachodni WBK (-8 proc.), Kasy Stefczyka (niemal dwukrotny wzrost nakładów) i Raiffeisen Polbank (ponaddwukrotny wzrost). Spośród 15 największych banków najmocniej, bo prawie o połowę, zredukował swoje wydatki reklamowe BGŻ oraz Eurobank (-34 proc.).

Analitycy Equinoksa przewidują, że postępująca konsolidacja sektora bankowego (połączenia Raiffeisena i Polbanku, przejęcie Kredyt Banku przez BZ WBK czy ostatnio ogłoszone przejęcie Nordea Bank Polska przez PKO BP) powoduje zmniejszenie liczby aktywnych reklamowo marek. Krótkoterminowo potrzeby wizerunkowe (np. mBank zastępujący marki Multibank i BRE) mogą spowodować zwiększenie aktywności reklamowej, jednak w długim terminie ograniczenie liczby graczy na rynku spowoduje, że ogólne wydatki w kategorii bankowej będą spadały.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,