M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

OFE będą się mogły reklamować, ale nie wtedy kiedy będą chciały

Maciej Burlikowski | 19 listopada 2013, 06:00

Rząd zmienia ustawę o OFE. Nie będzie całkowitego zakazu reklam OFE, ale i tak nie będą mogły tego robić wtedy, gdy najbardziej będzie im się to opłacało.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy zmieniającej funkcjonowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Rządowa reforma systemu OFE budzi wiele kontrowersji, także w aspekcie reklam towarzystw emerytalnych.

W projekcie przedstawionym 10 października br. zapisano, że OFE nie będzie się wolno w ogóle reklamować, a za złamanie zakazu grozić miała grzywna 1 mln zł lub dwa lata więzienia.

Teraz rząd łagodzi nieco zapisy, ale i tak skutecznie zablokują one ewentualne reklamowe działania OFE.

W myśl ustawy każdy ubezpieczony dotychczas w OFE będzie mógł zadeklarować od początku kwietnia do końca lipca przyszłego roku, że chce, by jego dotychczasowe oszczędności emerytalne pozostały w OFE. Jeśli nie złoży takiej deklaracji, zostanie automatycznie ”przeniesiony” do ZUS.

Ci, którzy złożą deklarację o pozostaniu w OFE, raz na cztery lata (od kwietnia do lipca) będą mogli zmienić swoją decyzję i zadeklarować przejście do ZUS. OFE nie będą mogły się reklamować w trakcie tych czterech miesięcy, a także przez trzy miesiące przed nimi.

Za złamanie zakazu nie będzie już grozić kara więzienia, ale za to sankcję finansową podwyższono do 3 mln zł.

Zakaz reklam OFE skrytykowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

OFE we współpracy z KPP Lewiatan na początku miesiąca podjęły reklamową ofensywę w obronie dotychczasowego systemu. O tej kampanii pisaliśmy w MMP24 7 listopada br. 

Teraz rząd musi zatwierdzić projekt i wysłać go do parlamentu. Przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2014 r.

Czytaj więcej na temat: ,