M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Siedemnastu chętnych na nowy multipleks

Maciej Burlikowski | 25 listopada 2013, 06:00

Wśród zainteresowanych są m.in. TVP, Cyfrowy Polsat, NC+, Agora, Kino Polska i ZPR-y.

Wyłączenie nadajników naziemnej telewizji analogowej, którą zastąpiła cyfrowa (DVB-T), sprawiło, że zwolnione zostały częstotliwości radiowe w zakresie 174-230 Mhz. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który zarządza wykorzystaniem tych częstotliwości, zgłosiła się kolejna firma Emitel, zajmująca się radiodyfuzją programów radiowych i telewizyjnych, zainteresowana ich wykorzystaniem (rezerwacją części pasma). W takiej sytuacji UKE jest zobligowany do przeprowadzenia konsultacji rynkowych. Do wczoraj do urzędu wpłynęło 16 zgłoszeń od firm także zainteresowanych wykorzystaniem tych zasobów. Czy będzie kolejny multipleks z nowymi programami telewizyjnymi? To zależy od decyzji UKE i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wśród zainteresowanych nowymi częstotliwościami są nadawcy: Telewizja Polska, ITI Neovision, operator platformy satelitarnej NC+ (należący do Canal+ i TVN), Discovery Polska, Kino Polska TV i Agora, wydawca m.in. ”Gazety Wyborczej” (obie te firmy uruchomią do kwietnia 2014 r. naziemny kanał Stopklatka TV na MUX1), Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, nadające już naziemne kanały Eska TV i Polo TV i szykujące się do uruchomienia trzeciego: Fokus TV, Telestar, nadawca kanałów iTV i Hot TV, Pressmedial (właściciel Telewizji Regionalnej), katowicka Telewizja TVS (Telewizja Silesia) i Telewizja TVR, nadawca kanału o tej nazwie (d. Telewizja Rolnicza). Dwaj ostatni nadawcy, podobnie jak Discovery, bez powodzenia startowali w poprzednich konkursach KRRiT na wolne miejsca na MUX1.

Zgłoszenie złożyła też spółka Info-TV-FM, operator czwartego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 4), należący do Cyfrowego Polsatu, właściciela także Telewizji Polsat.  

Zainteresowane są też firmy producenckie: Michał Winnicki Entertainment i podkrakowska Alvernia Studios, należąca do Stanisława Tyczyńskiego, współzałożyciela radia RMF FM, firma telekomunikacyjna RDF2 i Uplink Krzysztof Zagórski, a także nowy operator radiodyfuzyjny Bcast, konkurent Emitela.

UKE zaznacza, że zgłoszenia od kolejnych chętnych mogą jeszcze w najbliższych dniach nadejść pocztą.

Obecnie w ramach naziemnej telewizji dostępnych jest za darmo 20 kanałów telewizyjnych. Najpóźniej od kwietnia przyszłego roku przybędą kolejne cztery. Cyfryzacja naziemnej telewizji sprawiła, że kanały na MUX-ach zyskują widownię i rosną ich przychody. Podczas gdy „wielka czwórka”: TVP1, TVP2, TVN i Polsat, traci rynkowe udziały.  

Według danych Nielsen Audience Measurement w ciągu dwóch lat (do lipca br.) kanał Eska TV zwiększył swoje wpływy reklamowe czterokrotnie, TV Puls - dwukrotnie, TV6 - prawie tyle samo, TVN Siedem - o 70 proc., TVP Polonia - o 38 proc., a TV4 - o 35 proc.  

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,