M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Programy dla dzieci bez reklamy tzw. niezdrowej żywności

Katarzyna Kacprzak | 5 marca 2014, 06:00

Telewizja Polska, Polsat, TV Puls, NC+ i Viacom International Media Networks będą składać wyjaśnienia w KRRiT.

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, skierował do Telewizji Polskiej, Polsatu, TV Puls, NC+, Viacom International Media Networks żądanie złożenia wyjaśnień dotyczących naruszenia artykułu 16b ust 3a ustawy o radiofonii i telewizji. Przepis ten mówi, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których obecność w nadmiernych ilościach w codziennej diecie jest niewskazana – czytamy w komunikacie KRRiT.
 
W okresie 8-14 lipca i 2-8 września 2013 r. KRRiT przeprowadziła monitoring programów przeznaczonych dla dzieci: MiniMini+, TeleTOON+, Nickelodeon i programów uniwersalnych: TVP1, TVP2, TV Polonia, Polsat, TV4, TV Puls, sprawdzając obecność reklam produktów spożywczych i napojów zawierających w swym składzie duże ilości tłuszczu, soli i cukru. Wyniki pokazały, że audycjom dla dzieci wielokrotnie towarzyszyły reklamy napojów energetyzujących i produktów spożywczych zawierających składniki, których obecność w nadmiernych ilościach jest niewskazana w codziennej diecie dzieci.
 
We wszystkich skontrolowanych programach stwierdzono obecność reklam słodyczy: cukierków, ciastek, batonów, przekąsek, a także napojów energetyzujących, napojów gazowanych i żywności typu fast food.
 
– KRRiT zwraca uwagę na ten problem, gdyż dzieci odbierają przekaz reklamowy bezkrytycznie, a zdaniem wielu ekspertów szczególnie niewskazane jest spożywanie w nadmiernych ilościach reklamowanych produktów przez osoby małoletnie, które po pierwsze, są w fazie rozwojowej, a po drugie, w tym okresie kształtują swoje nawyki żywieniowe. W ocenie ekspertów spożywanie nadmiernych ilości produktów zawierających dużo tłuszczu, soli i cukru, skutkuje niewłaściwą dietą polskich dzieci – mówi Krzysztof Luft, członek KRRiT.

W związku ze stwierdzeniem naruszeń i na bazie zleconej ekspertyzy przewodniczący KRRiT zwrócił się do nadawców, którzy zostali objęci monitoringiem, o złożenie wyjaśnień.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , ,