M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Discovery Networks prezentuje charakterystykę współczesnego polskiego widza

Katarzyna Woźniak | 14 sierpnia 2014, 06:00

Badanie Discovery Networks pt. "Dojrzewanie polskiej widowni" pokazuje, że nie tylko oglądamy więcej telewizji, ale również jesteśmy otwarci na nowe sposoby jej konsumpcji.

Discovery Networks opublikowało badanie pt. "Dojrzewanie polskiej widowni", które ma pokazywać współczesny profil polskiego widza. Według badania Polacy nie tylko oglądają więcej telewizji, ale również są otwarci na nowe sposoby jej konsumpcji. Choć nadal najchętniej wybierają perspektywę domowej kanapy, to odwiedzają też serwisy online i platformy VoD, dzięki którym nie ogranicza nas miejsce i pora emisji.
Discovery Networks CEEMEA, oddział Discovery Communications, opracował raport we współpracy z agencją badawczą Millward Brown. Badanie ilościowe przeprowadzono w styczniu br. na grupie 1000 osób online1 (CAWI). Zostało ono uzupełnione o badanie jakościowe na osobach, które na co dzień korzystają z większej liczby ekranów.
Według badania polska rodzina jest stosunkowo dobrze zaopatrzona w rozmaite urządzenia pozwalające na korzystanie z treści wideo z różnych źródeł. Aż 92 proc. gospodarstw domowych respondentów ma do dyspozycji przynajmniej jeden laptop, a 84 proc. przyznaje się do posiadania smartfonu. Co więcej, w ponad połowie polskich domów pojawił się tablet, a 37 proc. gospodarstw zaopatrzone jest w Smart TV. Wielu respondentów wyraża chęć uzupełnienia stanu posiadania o kolejne urządzenia. Na szczycie listy marzeń pojawiają się tablet (19 proc.), konsola do gier (16 proc.) oraz telewizor z dostępem do internetu (13 proc.).
Przynajmniej trzy razy w tygodniu na przynajmniej trzech ekranach – tak uzyskuje dostęp do telewizyjnych programów aż 17 proc. respondentów. Co czwarte gospodarstwo domowe wyposażone jest prawie we wszystkie urządzenia dostępne na rynku.

Badanie jakościowe wykazało, że widzowie platform "na żądanie” są skłonni ponosić opłatę za dostęp do programów wyłącznie wysokiej jakości, do obejrzenia na dużym ekranie telewizora. Potwierdziło się, że emitowanie reklam w materiałach wideo stanowi akceptowalny ekwiwalent ponoszenia opłat za oglądanie programu, jednak nie ma akceptacji dla bloków reklamowych dłuższych niż około 2-3 minuty.
Aż 30 proc. respondentów ogląda programy polecone im przez znajomych w Facebooku, 15 proc. respondentów dyskutuje w mediach społecznościowych o programie w czasie jego oglądania, a co czwarta osoba poleca program za ich pośrednictwem. Jednak najchętniej widz wpisuje tytuł w wyszukiwarkę (46 proc. respondentów).

Czytaj więcej na temat: , ,