M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Lotte Wedel ma wyłączność na stosowanie nazwy Ptasie Mleczko

Katarzyna Woźniak | 12 listopada 2014, 06:00

Firma o polskich korzeniach po prawie 60 latach wygrywa proces o wyłączne prawo do używania nazwy swojego produktu.

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", Urząd Patentowy przyznał spółce Lotte Wedel, właścicielowi marki Wedel, prawo ochronne na słowny znak towarowy Ptasie Mleczko. Wedel walczył o uzyskanie tego prawa od 58 lat.

Rodzina Wedlów w 1936 r. zgłosiła do Urzędu Patentowego wniosek o ochronę nazwy tego produktu. W związku z upaństwowieniem zakładów produkcyjnych i zmianą ich nazwy na 22 lipca w latach 50. prawo ochronne wygasło. Spór toczył się o użycie tzw. nazwy rodzajowej. Pierwotny właściciel marki przez ponad pół wieku musiał wykazać, że nazwa niezmiennie kojarzy się z produktem, a nie samą recepturą.

W wyniku decyzji Urzędu Patentowego konkurencyjne wobec Wedla firmy cukiernicze nadal mogą sprzedawać mleczne pianki w czekoladzie, nie wolno im jednak nazywać ich Ptasim Mleczkiem. Producentami tych wyrobów w Polsce są m. in. Mondelez, producent Alpejskiego Mleczka pod brandem Milka.

Jak wykazują badania Brand Asset Valuator z 2013 r., Ptasie Mleczko jest trzecią najsilniejszą marką w Polsce, eksportowaną do wielu krajów na świecie i wartą setki milionów złotych. Powstała jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,