M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Wśród największych towarzystw w rynku OC komunikacyjnego rośnie Hestia i Compensa

Maciej Burlikowski | 9 grudnia 2014, 06:00

Rosną też Proama i Liberty Ubezpieczenia. PZU, Warta, MTU, Uniqa tracą.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), wypłacający odszkodowania ofiarom wypadków, których sprawcy nie mieli obowiązkowego ubezpieczenia OC, podał dane o składkach, jakie wnoszą na jego rzecz towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce (po trzech kwartałach br.). UFG jest właśnie finansowany ze składak firm ubezpieczeniowych (opłacanych proporcjonalnie do swoich przychodów ze sprzedaży polis OC komunikacyjnego) oraz z kar od właścicieli pojazdów, których złapano na braku wykupionego OC (w trakcie dziewięciu miesięcy br. UFG wystawił 40,8 tys. wezwań, o 16 proc. więcej niż w ub.r.).

Na podstawie danych UFG widać, że w tym roku (dane po trzech kwartałach) największe towarzystwa ubezpieczeniowe miały niższe przychody z tytułu sprzedaży polis OC niż w zeszłym roku. Straciły największe firmy ubezpieczeniowe: PZU, TUiR Warta, MTU (należy do STU Ergo Hestii), Uniqa, Interrisk, Allianz, Generali (w kolejności według wielkości przychodów).

Z największych ubezpieczycieli rosną w zasadzie tylko STU Ergo Hestia (trzeci gracz na rynku) i Compensa (piąta firma na rynku). Rosną także Proama i Liberty Ubezpieczenia (obie są formalnie oddziałami zagranicznych firm ubezpieczeniowych). Proama wywindowała się wręcz już na szóstą pozycję na rynku OC. Minimalnie urosło też w tym roku Link4 przejęte niedawno przez PZU.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , ,