Zagranica

Francja chce zakazać supermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności

Francuski będzie głosować nad prawem ograniczającym marnotrawstwo.

Francuski parlament będzie głosował nad wprowadzeniem w życiu ustawy, która będzie zakazywała super- i hipermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności. W ten sposób chce zachęcać podmioty do dzielenia się taką żywnością z organizacjami charytatywnymi. Projekt ustawy jest częścią szerszych ogólnokrajowych działań, które mają zmniejszyć częstotliwość wyrzucania jedzenia przydatnego do konsumpcji.
Nowe prawo wymagałoby od właścicieli sieci oddanie produktów, których data ważności niebawem się skończy do organizacji charytatywnych albo gospodarstw domowych – jako pasza lub kompost. Kwestia dotyczy także żywności, której opakowanie jest uszkodzone, ale która nadaje się jeszcze do spożywania.
We Francji od kilku miesięcy prowadzone są np. działania edukacyjne w szkołach i w szkolnych stołówkach – oducza się tam dzieci wyrzucania jedzenia, uczy, jak w pełni wykorzystywać je we własnych kuchniach, a także instruuje, które z produktów spożywczych mogą być spożyte chwilę po przeminięciu daty ważności. 

Organizacje proekologiczne z entuzjazmem przyjęł projekt ustawy, nad którym ostateczne głosowanie odbędzie się we wtorek. Firmy badawcze oszacowały, że rocznie we Francji marnuje się nawet do 30 kg jedzenia na osobę. W 2012 r. francuski rząd ogłosił, że chce zmniejszyć zjawisko marnotrawienia jedzenia o 50 proc. do 2025 r.

(The Huffington Post)