Kraj

Dziś Radio Zet obchodzi swoje 25. urodziny

Flagowa stacja Eurozetu przygotowała specjalny program.

Dziś Radio Zet obchodzi swoje 25. urodziny
Dziś Radio Zet kończy 25 lat. Z tej okazji stacja na 28 września przygotowała specjalny program urodzinowy. Na antenie będzie można usłyszeć historyczną oprawę dźwiękową, wspomnienia gwiazd i byłych pracowników, a także wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Nie zabraknie niespodzianek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Dorota Woyciechowska – żona Andrzeja Woyciechowskiego, Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Janusz Weiss, czy Robert Bernatowicz. Przez cały poniedziałek na antenie będzie można usłyszeć też setkę największych przebojów 25-lecia Radia Zet, wybieranych przez słuchaczy podczas wakacji.

Dokładnie 28 września 1990 r. słuchaczy Radia Zet, a właściwie wtedy jeszcze Radia Gazeta, powitał głos Rafała Korsaka. Była to pierwsza komercyjna rozgłośnia w Warszawie. Nadawała na częstotliwości 67 UKF. Pomysłodawcą i założycielem radia był Andrzej Woyciechowski. Wspierali go Janusz Weiss i Leszek Stafiej. Pierwsza siedziba stacji mieściła się w budynku Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie. Rozgłośnia szybko zmieniła nazwę na Radio Zet.

Na antenie radia mogliśmy usłyszeć m.in.: Andrzeja Morozowskiego, Krzysztofa Skowrońskiego, Wojciecha Jagielskiego, Szymona Majewskiego, Beatę Sadowską, Roberta Bernatowicza, Rafała Sławonia, Małgorzatę Łaszcz, Marcina Dziedzica, Kamilę Ceran czy Domana Nowakowskiego.

Radio Zet było pierwszą stacją w Polsce, która wprowadziła na antenę wywiady z politykami “na żywo”, bez przygotowania i bez wcześniejszego udostępniania pytań. W tamtych czasach była to absolutna nowość w mediach elektronicznych. Program “Gość Radia Zet” wymyślił Andrzej Woyciechowski i prowadził go niemal do śmierci w 1995 r. Jego pierwszym gościem był Leszek Balcerowicz. Audycja istnieje do dziś.

W 1993 r. przed wyborami parlamentarnymi Radio Zet  jako pierwsze zorganizowało radiowo-telewizyjne debaty polityków z udziałem widzów. W tym projekcie współpracowało wtedy z warszawską kablówką Top Canal. W tym samym roku uruchomiło inny nowatorski format radiowy “Śniadanie w Radiu Zet”, czyli niedzielne spotkania z politykami podsumowujące wydarzenia mijającego tygodnia. Dziś program nazywa się “7 dzień tygodnia”.

Od 1994 r. Radio Zet jest stacją ogólnopolską.

Od 2005 r. z inicjatywy rozgłośni wręczana jest doroczna Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski łamiący stereotypy. W kapitule nagrody zasiadają redaktorzy naczelni i przedstawiciele największych polskich mediów, a także Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego.
Już 7 października premierę będzie miała książka “Moje Radio Zet”. To zapis ostatniego wywiadu-rzeki z Andrzejem Woyciechowskim, który przeprowadziła Iwona Jurczenko-Topolska kilka miesięcy przed jego śmiercią.