Kraj

KRRiT chce wzmocnienia przepisów antykoncentracyjnych dotyczących mediów

Troskę Rady budzi przede wszystkim sytuacja w mediach cyfrowych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), czyli instytucja pełniąca funkcję regulatora rynków telewizyjnego i radiowego w Polsce, uważa, że polskie prawo, a w szczególności ustawa o radiofonii i telewizji, w niedostateczny sposób chronią przed nadmierną koncentracją kapitału na rynku mediów.

Zdaniem Rady zapobieganie nadmiernej koncentracji jest warunkiem zachowania pluralizmu na rynku medialnym.

KRRiT przeanalizował jak tę kwestię regulują inne kraje – do analizy wybrał 20 (19 należących do UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz USA).

Ich przepisy mające gwarantować konkurencję na rynku mediów przewidują ograniczenia, które można pogrupować w trzy główne kategorie: ograniczenia dotyczące liczby koncesji radiowych lub telewizyjnych lub udziału kapitału (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Szwajcaria, USA, Włochy), ograniczenia procentowego udziału w rynku oglądalności lub słuchalności (Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Słowacja, USA, Węgry, Wielka Brytania) oraz obostrzenia dotyczące koncentracji krzyżowej (Chorwacja, Francja – dotyczy analogowej telewizji naziemnej i prasy, Niemcy, Słowacja, USA, Wielka Brytania, Włochy).

Zdaniem Krajowej Rady na ich tle polskie przepisy są niewystarczające. Rada prowadzi także badania dotyczące pluralizmu źródeł informowania z punktu widzenia odbiorcy/użytkownika mediów, a także prace mające na celu ocenę obecnego stanu rynku mediów w Polsce.
 
Na podstawie tych analiz KRRiT opracuje rekomendacje w sprawie koniecznych zmian legislacyjnych w ustawie o radiofonii i telewizji, tak aby regulacje dotyczące rynku mediów w stopniu wyższym niż obecnie uwzględniały warunki konkurencji w środowisku cyfrowym.

Zapewnia, że podda szerokim konsultacjom środowiskowym i społecznym oraz ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie przedstawi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego w ramach projektowania polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji.

Tagi