Kraj

Ambra wycofuje się z Polskiej Rady Winiarstwa

Spory pomiędzy firmami członkami spowodowały, że rynkowy lider wycofuje się z branżowej organizacji.

Ambra SA, największa firma winiarska w kraju, rezygnuje z członkostwa w Polskiej Radzie Winiarstwa (PRW). Oprócz niej członkami branżowej organizacji, funkcjonującej jako stowarzyszenie, są producenci i dystrybutorzy wina: Bartex, Henkell & Co. Vinpol Polska, TiM SA, Jantoń, Bacardi-Martini Polska, Famille Castel czy Warwin.

Ambra wydała oświadczenie, w którym pisze, że “obecne działania PRW nie reprezentują interesu polskiego winiarstwa, stoją w sprzeczności z jego misją i wprowadzają konsumentów w błąd”, a organizacja “stała się podmiotem realizującym partykularne interesy wybranych członków”.

Zdaniem zarządu Ambry PRW powinna działać w celu krzewienia i podnoszenia kultury winiarskiej w Polsce, tymczasem “pod hasłem obrony win owocowych zaangażowała się w obronę najsłabszych jakościowo produktów – napojów fermentowanych sztucznie aromatyzowanych i wzmacnianych spirytusem”. Jako przykład Ambra wskazuje ostatnie działania i wypowiedzi przedstawicieli PRW na temat sporów wybranych jej członków dotyczących postępowań akcyzowych w sprawie tego typu napojów fermentowanych.

Ambra zaangażowała duże środki w produkcję i dystrybucję cydru, nie po drodze jej jednak z producentami najtańszych win owocowych. Zamiast nich, jak deklaruje, zamierza wspierać rodzimy rynek win owocowych naturalnej produkcji i cydru oraz angażować się w rozwój polskiego winiarstwa gronowego.

Ambra w minionym roku obrotowym, tj. od lipca 2014 r. do czerwca br., sprzedała blisko 64,94 tys. butelek 0,75 l wina, o 7,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Swoje udziały w polskim rynku wina szacuje na ponad 20 proc.

Głównym akcjonariuszem Ambry (61,12 proc. akcji) jest niemiecki koncern Schloss Wachenheim AG, który jest światowym liderem w produkcji i dystrybucji win musujących.