M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

KNF chce ukarać sześć towarzystw ubezpieczeniowych, bo sprzedają polisy komunikacyjne... za tanio

Maciej Burlikowski | 27 stycznia 2016, 06:00

Komisja nie ujawnia nazw towarzystw, wobec których wszczęła postępowania.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła postępowania o ukaranie sześciu towarzystw ubezpieczeniowych, bo jej zdaniem sprzedają one polisy komunikacyjne (obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów OC i dobrowolne autocasco) zbyt tanio.

KNF nie ujawnia nazw ubezpieczycieli, wobec których wszczęła te postępowania.

KNF podejmuje działania, gdyż jest zaniepokojona pogarszającą się kondycją sektora ubezpieczeń majątkowych, w szczególności właśnie ubezpieczeń komunikacyjnych. Już we wrześniu ub.r. przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak rozesłał do prezesów towarzystw ubezpieczeniowych list z apelem, by podnieśli oni składki ubezpieczeń komunikacyjnych, tak by pokrywały one koszty wypłacanych odszkodowań.

W komunikacyjnych ubezpieczeniach OC firmy ubezpieczeniowe w 2014 r. poniosły straty na działalności (tzw. wynik techniczny) w wysokości 795,7 mln zł wobec 329,9 mln zł strat w 2013 r.

Od połowy tego miesiąca KNF uzyskała dodatkowe uprawnienia – jej nadzorowi podlegają już nie tylko – jak dotychczas – towarzystwa ubezpieczeniowe zarejestrowane w kraju, ale także oddziały zagranicznych towarzystw działające w Polsce, a w takiej formie działają np. Axa Ubezpieczenia (oddział francuskiego Avanssur), Liberty Ubezpieczenia (oddział hiszpańskiego Liberty Seguros) czy jeszcze do niedawna Proama (od 1 stycznia br. jest już oficjalnie częścią polskiego Generali).

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,