M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

KRRiT: działania władzy zagrażają niezależności mediów publicznych

Maciej Burlikowski | 27 stycznia 2016, 06:00

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji apeluje do PiS o rezygnację z działań "mogących zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską".

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), czyli instytucji regulującej i nadzorującej rynek mediów elektronicznych (telewizji i radia) w Polsce, wydał oświadczenie, w którym napisał, że "powołanie przez PiS jej aktywnego polityka na prezesa TVP i spełnione zapowiedzi zwalniania dziennikarzy z mediów publicznych zagrażają niezależności, samodzielności i pluralizmowi mediów".

Przypomnijmy, że na początku stycznia br. minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał na prezesa Telewizji Polskiej (TVP) Jacka Kurskiego.

"KRRiT po raz kolejny zwraca uwagę na naruszanie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych. Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych" – czytamy we wczorajszym oświadczeniu Dworaka.

Według niego zapowiadana duża ustawa medialna "podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową". Jak dodał, w ostatnich kilu tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.

Przewodniczący KRRiT apeluje do polityków rządzącej partii, czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz do nowych władz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, o powstrzymanie się od działań, "które mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską".

Czytaj więcej na temat: , , , ,