M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Zyski banków w ub.r. znacząco spadły

Maciej Burlikowski | 10 lutego 2016, 06:00

W tym roku raczej lepiej nie będzie.

Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), cytowany przez agencję informacyjną ISB, powiedział, że według wstępnych, nieaudytowanych jeszcze wyliczeń zysk netto polskiego sektora bankowego w ub.r. wyniósł 11,5 mld zł. To aż o 4,7 mld zł mniej niż w 2014 r., kiedy to banki działające w naszym kraju zarobiły rekordowe 16,2 mld zł.

Nie widać perspektyw poprawy wyników sektora w tym roku, wręcz przeciwnie. Stopy procentowe utrzymują się na rekordowo niskim poziomie i nie wiadomo czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ich podwyżkę.

Ponadto rząd wprowadzi, być może już od kwietnia br., tzw. podatek bankowy, czyli podatek płacony przez instytucje finansowe od aktywów przekraczających 4 mld zł. W tegorocznym budżecie wpisano 5,5 mld zł wpływów z tego podatku.
PKO BP, największy w kraju bank, wyliczył, że z tego tytułu będzie musiał wpłacić w br. 812 mln zł, Pekao SA szacuje jego koszty w tegorocznym bilansie na ok. 500 mln zł, prezes mBanku ostrzega zaś, że tegoroczny zysk banku będzie o jedną trzecią niższy.

Zyski banków obniży także z pewnością szykowana ustawa o pomocy posiadaczom kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Rząd chce im zagwarantować prawo do przewalutowania ich na złotówki, a kosztami tej operacji miałby się podzielić banki i kredytobiorcy, jeszcze nie wiadomo w jakich proporcjach.

 

Czytaj więcej na temat: , , ,