M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Plus musi zapłacić 4,5 mln zł kary za reklamy

Maciej Burlikowski | 17 lutego 2016, 06:00

Sąd oddalił apelację operatora i ten będzie musiał zapłać karę za reklamy z 2009 r., które wprowadzały w błąd.

Sąd apelacyjny oddalił odwołanie Polkomtela, operatora sieci Plus, i przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie reklam, jakie operator emitował w 2009 r. Operator musi więc zapłacić blisko 4,5 mln zł kary nałożonej przez UOKiK. Wyrok jest prawomocny.

Rzecz dotyczy reklam dwóch ówczesnych marek Plusa: 36,6 oraz Simplus. Pierwsza zachęcała do wyboru oferty 36,6 pod hasłem "Być może nie zasłużyłeś na prezent…". Druga reklamowała ofertę Simplus – Profil Tanio do wszystkich.

W reklamach operator podkreślał, że cena połączenia telefonicznego do wszystkich sieci wynosi 29 groszy za minutę. Jednocześnie w tych samych przekazach w sposób nieczytelny podawał, że promocją nie jest objęta jedna z sieci komórkowych (chodziło o sieć Play). UOKiK uznał, że informacje zamieszczane m.in. w ulotkach, spotach telewizyjnych oraz na plakatach i billboardach wprowadzały w błąd – informacje na temat wyłączenia z oferty jednego z operatorów były podane w sposób nieprecyzyjny, trudny do odczytania przez konsumenta.

Te reklamy dla operatora przygotowała ówczesna agencja Team One (grupa Saatchi & Saatchi).

Polkomtelowi pozostaje skarga kasacyjna, ale nie zwalnia ona z obowiązku zapłaty kary.

Nie jest to bynajmniej najwyższa kara, jaką UOKiK nałożył za reklamy wprowadzające w błąd. Najwyższą bodaj dotychczas karę 8,7 mln zł za reklamy Urząd nałożył w styczniu 2010 r. na innego operatora komórkowego Polską Telefonię Cyfrową (ówcześnie Era), obecnie T-Mobile Polska. Z kolei bank PKO BP w 2008 r. został ukarany sankcją 5,7 mln zł za reklamy Max Lokaty.

Operatorzy komórkowi często znajdują się pod lupą UOKiK-u. To ich dotyczyły dwie z trzech najwyższych w historii kar nałożonych przez urząd antymonopolowy: w 2011 r. UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości 113 mln zł na czterech operatorów komórkowych: Polkomtela, wspomnianą Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel (Orange Polska) oraz P4 (Play) za domniemaną zmowę przeciw firmie Info-TV-FM, która chciała wprowadzić na rynek mobilną telewizję. W tej samej sprawie osobno na Polską Telefonię Cyfrową została nałożona w 2010 r. kara 123 mln zł, a w 2011 r. na Polkomtel 132 mln zł - za utrudnianie przeprowadzenia przeszukania w siedzibach tych firm.

Najwyższą karę w historii w łącznej sumie 411 mln zł UOKiK nałożył w 2009 r. na siedmiu czołowych producentów cementu za wieloletnią zmowę cenową.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,