M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Farmaceutyczna "fuzja stulecia" stanęła pod znakiem zapytania

( red. ) | 6 kwietnia 2016, 06:00

Amerykański Departament Bezpieczeństwa wprowadził w poniedziałek nowe regulacje, które całkowicie lub na długi czas mogą zablokować anonsowane jako "farmaceutyczną fuzję stulecia", warte 150 mld dol., połączenie koncernów Pfizer i Allergan.

Analitycy podatkowi podkreślają, że nowe i bardzo obszerne (ok. 300 stron) regulacje dużo bardziej niż dotychczas obowiązujące limitują możliwość przenosin central firm poza Stany Zjednoczone, co następnie zwykle wiąże się z procedurą tzw. earnings stripping - czyli transferowania zysków do rajów podatkowych.

Zaostrzenie stosownych regulacji w Stanach Zjednoczonych jest mocną odpowiedzią na coraz częstsze praktyki biznesowe tzw. inversions, polegające na mniej lub bardziej transparentnym przejęciu przez firmy amerykańskie mniejszych podmiotów gospodarczych. Następnie nowe organizacje dzięki inżynierii finansowej pozyskują zarówno atrakcyjniejsze dla siebie finansowanie, jak i - co jest istotą nowych regulacji mających temu zapobiegać - opodatkowują swoją działalność w krajach, gdzie w danej branży są one niższe.

Natychmiast pojawiły się alarmujące głosy sił lobbingowych stwierdzające, że nowe regulacje wyjątkowo dotkliwie uderzają w anonsowaną w ub.r. megafuzję farmaceutyczną.

Zwolennicy nowych regulacji z kolei wskazują, że właśnie te dwa podmioty (zwłaszcza Allergan) prowadziły przez ostatnie trzy lata wyjątkowo aktywną i nie do końca przejrzystą politykę akwizycyjną.

Akcje obydwu firm spadły, ale może to być typowym elementem spekulacji giełdowych. Niezależnie od tego anonsowana megafuzja stanęła pod dużym znakiem zapytania.

(WSJ)

 

 

Czytaj więcej na temat: ,