M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Były szef Agros-Novej będzie zarządzał Stock Polska

Maciej Burlikowski | 18 kwietnia 2016, 06:00

Marek Sypek na stanowisku zarządzającego drugim największym w Polsce producentem alkoholi. Zastąpi Iana Croxforda, który powróci do roli dyrektora operacyjnego.

Marek Sypek, który przez pięć lat był prezesem i dyrektorem generalnym Agros-Novej, jednego z największych polskich producentów napojów i żywności, od czerwca zostanie dyrektorem zarządzającym Stock Polska, drugiego - po CEDC - największego w kraju producenta napojów alkoholowych.

Przypomnijmy, że dzięki transakcji zawartej pod koniec 2014 r., a sfinalizowanej w ub.r., większość aktywów, w tym marek i dwie fabryki Agros-Novej w Łowiczu i Wąsoszu, przejął jego wieloletni rodzimy konkurent wadowicki Maspex. Z kolei trzy marki napojów: Fortuna, Garden i Pysio oraz fabrykę w Tymienicach kupił od Agros-Novej producent przetworów mlecznych Polmlek.

Marek Sypek zarządzał Agros-Novą od początku 2011 r. Wcześniej przez pięć lat (od 2005 r.) był dyrektorem zarządzającym regionu Europy Środkowej i Wschodniej w Johnson & Johnson Consumer & OTC. Przed przejściem do J&J przez pięć lat pracował w BIC na stanowisku dyrektora generalnego odpowiedzialnego za Polskę, Czechy, Słowację oraz Ukrainę. Wcześniej jako dyrektor sprzedaży i marketingu w Bonduelle Polska odpowiadał za Polskę, Białoruś oraz kraje bałtyckie.
Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, SGH w Warszawie oraz American Consortium of Universities.

Sypek obejmie zarządzanie spółką od czerwca br. Zastąpi w tej roli Iana Croxforda, który od stycznia 2015 r. pełni funkcję p.o. dyrektora zarządzającego w Polsce. W momencie objęcia stanowiska przez Sypka Croxford powróci do roli dyrektora operacyjnego grupy.

Na krajowym rynku alkoholi wysokoprocentowych, wartym ok. 18 mld zł, Stock Polska, producent m.in. Żołądkowej Gorzkiej, ma ok. 26 proc. udziałów. Liderem z ok. 40-proc. udziałem jest CEDC, producent m.in. Żubrówki i Soplicy, trzecie miejsce z ok. 14,5 proc. rynku zajmuje firma Marie Brizard, dawny Sobieski, producent m.in. wódki pod tą marką, a czwartą pozycję z ok. 5,7 proc. ma Wyborowa Pernod Ricard, producent m.in. wódki Wyborowa.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , ,