Kraj

MEC: oglądalność "Wiadomości" wyraźnie skorelowana z preferencjami wyborczymi

Dynamika spadku udziału programu jest wyraźnie większa w regionach o dużym poparciu dla PO, a często mniejsza tam, gdzie największą popularnością cieszył się PiS.

Agencja MEC przeanalizowała wyniki oglądalności „Wiadomości” w kwietniu br. (na podstawie danych Nielsena) w poszczególnych województwach Polski i zestawiła je z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych.

Udział „Wiadomości” w czasie oglądania widzów w wieku 18+ (uprawnionych do głosowania w wyborach) wynosił w kwietniu w różnych województwach Polski od 15 proc. do 36,8 proc. – wynika z analizy. Znacznie powyżej średniej dla całego kraju „Wiadomości” oglądały się w świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim – regionach, w których duże poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Najgorszy wynik program osiągał w pomorskim, zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a więc województwach, w których relatywnie dużym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska.

 

MEC: oglądalność "Wiadomości" wyraźnie skorelowana z preferencjami wyborczymi

Największy spadek udziału „Wiadomości” nastąpił w kwietniu w województwach opolskim (-36 proc.), pomorskim (-31 proc.) i lubuskim (-29 proc.), a świętokrzyskie było jedynym województwem, w którym program utrzymał w kwietniu ten sam udział w czasie oglądania grupy 18+, co w kwietniu ub.r.

MEC: oglądalność "Wiadomości" wyraźnie skorelowana z preferencjami wyborczymi

Zestawienie danych o oglądalności z preferencjami politycznymi wyborców z analizowanych regionów pokazuje sporą zgodność pomiędzy poparciem dla PiS i PO a udziałem w czasie oglądania oraz dynamiką spadku udziału „Wiadomości”.

To w województwach pomorskim, zachodniopomorskim czy warmińsko-mazurskim „Wiadomości” cieszyły się w kwietniu najmniejszą popularnością wśród widzów, a jednocześnie w tych regionach największy był poziom poparcia dla PO w ostatnich wyborach. W opolskim, pomorskim i lubuskim program tracił też powyżej średniej dla grupy 18+ (średni spadek wynosił tu 19 proc.). Z kolei w świętokrzyskim, podlaskim czy mazowieckim PIS plasował się powyżej ogólnokrajowej średniej i tu „Wiadomości” traciły w grupie dorosłych widzów relatywnie mniej.

Są województwa, w których reguła zgodności nie w pełni się potwierdza – jak np. małopolskie (wysoki wynik PiS, nieco wyższy niż średni udział „Wiadomości”, ale i większy niż średni spadek udziału programu) czy warmińsko-mazurskie (wysoki wynik PO, udział „Wiadomości” poniżej średniej, ale i relatywnie niski spadek udziału programu rok do roku).

Zdaniem MEC warto pamiętać o szeregu innych czynników wpływających na wybór programu informacyjnego, a także o frekwencji wyborczej (niespełna 51 proc. w ostatnich wyborach parlamentarnych) – znacznie niższej niż choćby zasięg dzienny telewizji w Polsce (w kwietniu 2016 r. – 72,5 proc. w grupie 18+).

Duży związek między decyzjami wyborczymi a popularnością „Wiadomości” TVP sugeruje jednak zachowanie rezerwy wobec ostatnich prób podważania wiarygodności badania telemetrycznego – puentuje MEC.