Kraj

Piwo będzie tańsze podczas Euro 2016

Według analizy Banku BGŻ BNP Paribas cena piwa w Polsce będzie o ok. 6 proc. niższa niż podczas mistrzostw cztery lata temu.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na analizę Banku BGŻ BNP Paribas, cena piwa w Polsce podczas zbliżających się mistrzostw Europy będzie o ok. 6 proc. niższa niż cztery lata temu.
Średnie spożycie piwa w Unii Europejskiej w 2014 r. kształtowało się na poziomie prawie 70 l, co oznacza, że co dziesiąte piwo wypijane w UE spożywane jest przez Polaków. Zgodnie z tymi danymi dorosły Polak wypija 240 półlitrowych butelek piwa rocznie, natomiast przeciętny obywatel UE – średnio 171. – W porównaniu z 2004 r. spożycie piwa wzrosło w naszym kraju o 27 proc., podczas gdy średnio w UE spadło o 9 proc. – powiedział ekspert w departamencie analiz ekonomicznych, sektorowych i rynków rolnych Paweł Wyrzykowski, cytowany w komunikacie, na który powołuje się PAP.
Na przestrzeni ostatnich 15 lat, w latach, w których rozgrywane były mistrzostwa Europy lub świata w piłce nożnej, spożycie piwa na jednego mieszkańca w Polsce wzrastało przeciętnie o 5,9 proc. W latach, w których nie było takich rozgrywek, wzrost wynosił  0,6 proc.
W komunikacie poinformowano również, że według danych GUS w kwietniu 2016 r. przeciętna cena półlitrowej butelki jasnego piwa kształtowała się na poziomie 2,75 zł, czyli o 5,8 proc. mniej niż cztery lata temu. – W 2016 r. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto można kupić 1093 butelki piwa, a za przeciętną pensję cztery lata wcześniej – 888 butelek, czyli aż o 205 mniej niż teraz – czytamy w komunikacie.
Spożycie piwa w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Liderem w tym rankingu są Czesi, którzy według danych The Brewers of Europe w 2014 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wypili 144 l piwa. Drugie miejsce zajmują Niemcy, gdzie spożycie wyniosło 107 l, a trzecie Austriacy – 104 l. Tuż za tymi krajami plasuje się Polska, ze spożyciem piwa na poziomie 98 l.
Największy producent piwa w Europie to Niemcy, gdzie w 2014 r. wyprodukowano ponad 95 mln hl złotego trunku. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania z produkcją na poziomie 41 mln hl. W Polsce w 2014 r. produkcja ta była tylko nieznacznie niższa i wyniosła 40 mln hl. W Polsce w porównaniu z 2005 r. produkcja piwa wzrosła o 27 proc., natomiast w Wielkiej Brytanii spadła o 27 proc. Jeśli ten trend uda się utrzymać, Polska w bieżącym roku stanie się drugim producentem piwa w UE.