Kraj

Rośnie sprzedaż soków nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie

Według najnowszego raportu AIJN (Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych) spożycie soków w Polsce rośnie i nasz kraj jest jednym z pięciu kluczowych graczy na rynku soków w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ubiegłym roku rodzimi konsumenci wypili ok. 13 litrów soku owocowego na osobę rocznie, podczas gdy średnia europejska wynosi 12 l. Oprócz Polski wzrost spożycia soków zanotowały również Słowacja, Czechy oraz Rumunia. Kraje te, wraz z Polską oraz Litwą, biorą udział w trzyletniej kampanii edukacyjnej “Soki i musy – witaminy w SMART formie”, finansowanej z budżetu krajowego, Unii Europejskiej, ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz członków Krajowej Unii Producentów Soków. Na Litwie odnotowany został minimalny spadek (0,6 proc.), który związany jest z wprowadzeniem euro oraz wysokimi cenami żywności. Oprócz rynków objętych kampanią wzrost spożycia soków odnotowały także Austria, Chorwacja i Węgry.

Aż 70 proc. spożycia europejskich soków skumulowane jest tylko w pięciu krajach. Sami Niemcy odpowiedzialni są za jedną czwartą konsumpcji (20,1 mln litrów na osobę). Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Polska razem odpowiadają za kolejne 45 proc. spożycia soków.

Konsumpcja soków w całej Europie w 2015 r. zanotowała lekki spadek w stosunku do roku wcześniejszego i osiągnęła poziom 6,1 mln litrów. Nadal jednak Unia Europejska odpowiada za jedną czwartą światowego ich spożycia.

Ulubionym smakiem soku Europejczyków pozostaje niezmiennie pomarańczowy, a w Niemczech, Austrii i Polsce także sok jabłkowy, podczas gdy na południu Europy, np. w Hiszpanii popularnością cieszą się smaki ananasa i brzoskwini.

Europejskie Stowarzyszenie Soków Owocowych w 2016 r. prognozuje wyhamowanie spadku konsumpcji soków na poziomie 1 proc. W latach następnych, do roku 2021, rynek ma się ustabilizować na poziomie 9,36 mln litrów i ma być pobudzany głównie przez Europę Wschodnią, na czele z Polską, Rumunią, Słowenią, Chorwacją i krajami bałtyckimi.