M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Link4: cena ubezpieczenia auta będzie zależała od stylu jazdy

Maciej Burlikowski | 22 września 2016, 06:00

Ubezpieczyciel we współpracy z NaviExpert zaoferuje nowy rodzaj polisy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Link4, należące do Grupy PZU, zapowiada, że we współpracy z producentem nawigacji NaviExpert zaoferuje nowe ubezpieczenia komunikacyjne, w których cena polisy będzie zależała od tego, czy kierowca jeździ płynnie i zgodnie z przepisami.

Link4 od ponad roku oferuje ubezpieczenia komunikacyjne wraz z nawigacją NaviExpert wzbogaconą o moduł telematyczny "Bezpieczna jazda z Link4". Mierzy on, czy kierowca jeździ płynnie i zgodnie z przepisami, np. nie przekracza dozwolonej prędkości. Do tej pory firmy przebadały w ten sposób ponad 2 tysiące kierowców. Badane były dwie grupy osób: klienci Link4, którzy jeździli z włączoną aplikacją analizującą na bieżąco ich styl jazdy, i druga - użytkownicy NaviExpert podróżujący z nawigacją, ale bez aplikacji "Bezpieczna jazda", których dane dostawca nawigacji przetwarza anonimowo.

Analizy przeprowadzone na wybranych trasach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz na Śląsku wskazują, że osoby, które otrzymują informację zwrotną o stylu jazdy, rzadziej i w mniejszym stopniu przekraczają dozwoloną prędkość oraz płynniej przyspieszają i hamują. Widać to szczególnie wyraźnie w przypadku dróg z ograniczeniami od 70 do 90 km/h (drogi jednojezdniowe dwukierunkowe) oraz tych powyżej 90 km/h (autostrady, drogi ekspresowe), na których prędkość kierowców jest w mniejszym stopniu zależna od reszty uczestników ruchu, a często dochodzi do poważnych wypadków.

- Zebrane doświadczenia chcemy wykorzystać do stworzenia produktu ubezpieczeniowego, w którym styl jazdy kierowcy będzie miał wpływ na wysokość składki. Ci, którzy będą jeździli bezpiecznie, płynnie i w zgodzie z przepisami, będą mogli liczyć na niższe składki. Jako ubezpieczyciel chcemy promować bezpieczny styl jazdy. Warto podkreślić, że nie będziemy piętnować tych kierowców, którzy preferują bardziej ryzykowny styl jazdy, poprzez podnoszenie im składek - zapewnia Krzysztof Kosiński, ekspert Link4. Polisy wykorzystujące telematykę będą wyłącznie dla chętnych.

Ubezpieczyciel przytacza także wyniki ogólnopolskiego badania Ipsos, z których wynika, że ponad połowa kierowców deklaruje, że jest gotowa zgodzić się na monitorowanie stylu ich jazdy, jeśli dzięki temu mogliby zaoszczędzić na coraz droższych polisach komunikacyjnych.