M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Itaka przejmuje najstarsze czeskie biuro podróży

Katarzyna Woźniak | 5 października 2016, 06:00

Cedok, rówieśnik Orbisu, trafił w polskie ręce.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez Itakę najstarszego czeskiego biura turystycznego - Cedoka, rówieśnika Orbisu - poinformował portal Wyborcza.biz.
Cedok powstał w 1920 r. jako Czechosłowackie Biuro Podróży i Transportu. Na czeskim runku turystycznym to największy gracz: ma 36 oddziałów, 23 biura partnerskie i franchisingowe i ponad 700 agentów. Rocznie obsługuje ponad 400 tys. klientów. W 2015 r. przychody firmy spadły o 21 proc. - do 1,96 mld koron czeskich (ponad 313 mln zł). W tym roku - jak zadeklarowała firma w sprawozdaniu rocznym - Cedok liczy na zysk.
Itaka kupiła czeskie biuro turystyczne od Odien Luxembourg s.a.r.L należącego do Odien Group. Obie strony nie ujawniają kwoty transakcji, szacuje się ją na pół miliarda koron czeskich (ok. 80 mln zł).
Itaka zapewnia, że jej udział w polskim rynku zorganizowanych wyjazdów wynosi 34 proc. - ponieważ spółka nie widzi możliwości dalszego rozwoju na polskim rynku zdecydowała o wejściu na czeski.
Czesi dużo podróżują, bo na ok. 10,5 mln mieszkańców z ofert biur podróży korzysta rocznie ok. 1,5 mln osób, podczas gdy w Polsce na 38,5 mln podróżuje ok. 2 mln. Poza turystyką wyjazdową Cedok zajmuje się także turystyką przyjazdową i rocznie obsługuje 51 tys. klientów odwiedzających Czechy. Tu polska firma także widzi dla siebie duży potencjał.

Czytaj więcej na temat: , , , , ,