M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Czabański: nowy abonament RTV od stycznia 2017

Maciej Burlikowski | 11 października 2016, 06:00

"Być może nie będzie potrzeby uchwalania tzw. dużej ustawy medialnej" - zapowiada przewodniczący RMN.

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN), we wczorajszym wywiadzie w Polskim Radiu 24 podtrzymał zapowiedź, że nowy, uszczelniony system abonamentu radiowo-telewizyjnego ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

- Prace nad projektem ustawy dotyczącej uszczelnienia poboru opłaty abonamentowej trwają. Pracują nad nim m.in. ludzie z telewizji publicznej oraz Poczty Polskiej, która ściąga ten abonament, a także z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Mediów Narodowych - powiedział Czabański. Według przewodniczącego RMN jest duża szansa, że nowelizacja ustawy o abonamencie RTV wpłynie do Sejmu na przełomie października i listopada, a zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Przypomnijmy, że według projektów wniesionych do parlamentu w kwietniu br. finansowaniem mediów narodowych (Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa) miałby zajmować się Funduszu Mediów Narodowych (FMN), którym zarządzać ma Rada Mediów Narodowych. Miał on dysponować środkami pochodzącymi z obowiązkowej opłaty audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie od każdego odbiorcy energii elektrycznej (zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy). Według prognoz wpływy z tej opłaty (przy założeniu 80-proc. ściągalności) w 2017 r. miały wynieść 2,037 mln zł, a w 2018 r. 2,058 mln zł. Według prognozy Agencji Rynku Energii w 2017 r. będzie ok. 17,5 mln odbiorców energii (tzw. punktów poboru) zobowiązanych do jej płacenia.
W 2015 r. wpływy z abonamentu RTV wyniosły 743,3 mln zł (Poczta Polska, która zajmuje się jego ściąganiem ma zarejestrowanych 3,4 mln osób w gospodarstwach domowych oraz 218 tys. firm i instytucji zobligowanych do jego opłacania). Z tego 404,25 mln zł trafiło do Telewizji Polskiej (TVP).

Na pytanie prowadzącego audycję czy abonament RTV będzie powiązany właśnie z rachunkiem za prąd, Czabański odpowiedział, że to nie zostało jeszcze przesądzone, aczkolwiek jest to "interesujący kierunek", natomiast problemem jest uzyskanie wiarygodnej bazy danych gospodarstw domowych. Ustawa o abonamencie RTV zobowiązuje bowiem do jego płacenia właśnie gospodarstwa domowe.

Zmiana tych zasad, podobnie jak uchwalenie tzw. dużej ustawy medialnej, wprowadzającej media narodowe, wymagałaby notyfikacji ustawy w Komisji Europejskiej, czego rządząca partia może się obawiać.

Według słów Czabańskiego, jeżeli przepisy uszczelniające pobór abonamentu RTV sprawdzą się, to "być może nie potrzeba będzie uchwalać dużej ustawy medialnej i jej notyfikować".

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,