M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

WP z 35,5-proc. wzrostem sprzedaży

Maciej Burlikowski | 10 listopada 2016, 06:00

Portal kontynuuje ofensywę rynkową.

Wirtualna Polska miała udany trzeci kwartał. Jej przychody ze sprzedaży w okresie od lipca do września br. wyniosły blisko 103 mln zł i były o 54,6 proc. wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie ub.r. Same przychody gotówkowe wyniosły blisko 94,9 mln zł i były o 38,3 proc. wyższe.
Po dziewięciu miesiącach br. przychody gotówkowe portalu wyniosły już blisko 266,5 mln zł i wzrosły rok do roku o 35,5 proc. Łączne przychody w br. wyniosły 292,2 mln zł.
Spółka kończy trzy kwartały z 84,8 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 34,5 proc.) i 30,7 mln zł zysku netto (ponad 4,5-krotny wzrost).

Te wzrosty to oczywiście wynik akwizycji - przypomnijmy, że w 2015 r. Grupa Wirtualna Polska nabyła akcje lub udziały w spółkach: NextWeb Media sp. z o.o., Blomedia Sp. z o.o., Finansowysupermarket.pl Sp. z o.o., Web Broker Sp. z o.o., Allani Sp. z o.o. oraz Enovatis SA. Natomiast w 2016 r. skład grupy rozszerzył się o TotalMoney.pl Sp. z o.o. oraz Nocowanie.pl Sp. z o.o. Wyniki operacyjne i finansowe tych spółek miały znaczący wpływ na wzrost przychodów oraz poziomu EBITDA w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Tylko przychody ze sprzedaży TotalMoney i Nocowanie.pl w trakcie dziewięciu miesięcy br. wyniosły blisko 4,9 mln zł, a zysk netto blisko 1,4 mln zł.

Na koniec września br. kwota zadłużenia Wirtualnej Polski na podstawie umów kredytowych z bankami wynosiła 219,4 mln zł. Z tych pieniędzy GWP sfinansowała części ceny (175 mln zł) za zakup akcji w Wirtualna Polska SA (obecnie WP Shopping Sp. z o.o.), ceny nabycia udziałów w Money.pl Sp. z o.o. (47 mln zł), części ceny nabycia akcji w Enovatis SA/TotalMoney (50 mln zł) oraz części ceny kupna udziałów w Nocowanie.pl Sp. z o.o. (12 mln zł).

W przyszłym miesiącu WP zacznie nadawać swój kanał telewizyjny, który będzie dostępny m.in. w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji (MUX8). WP zawarła w tym celu umowę ze spółką EmiTel na rozpowszechnianie sygnału (umowa na czas: od 1 grudnia 2016 r. do dnia 13 stycznia 2026 r). Łączna wartość kontraktu to 62,7 mln zł, czyli ok. 7 mln zł na rok.