M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Liberty zniknie, pozostanie Axa

Maciej Burlikowski | 1 grudnia 2016, 06:00

Francuska grupa ubezpieczeniowa integruje kupione spółki. Wszystkie będą działać pod jedną marką.

Największa francuska grupa ubezpieczeniowa Axa integruje swoje spółki w Polsce. Ujednolicenie obejmie też marketing - za pięć miesięcy marka Liberty Ubezpieczenia zniknie, pozostanie tylko marka Axa.

Na przełomie września i października br. Axa sfinalizowała zakup towarzystwa ubezpieczeniowego Liberty Ubezpieczenia za 101,3 mln zł (23,5 mln euro) od amerykańskiej korporacji Liberty Mutual Insurance Group. Liberty, najpierw jako Liberty Direct, a od 2014 r. jako Liberty Ubezpieczenia, działało w Polsce od jesieni 2007 r., formalnie jako polski oddział hiszpańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Liberty Seguros SA.

Przez ostatnie blisko dwa lata twarzą reklamowa Liberty był Bogusław Wołoszański, kreacje reklamowe dla ubezpieczyciela przygotowywała agencja Grey, planowaniem i zakupem mediów zajmował się dom mediowy Starcom.

Axa kupiła od Liberty Mutual tzw. zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czyli de facto całe towarzystwo ubezpieczeniowe (według danych na koniec września ub.r. prowadziło 540 tys. polis, a w trakcie trzech kwartałów 2015 r. zebrało 250 mln zł składki przypisanej brutto), ale bez praw do marki. Na mocy licencji uzgodnionej z Liberty Mutual Axa ma prawo przez pół roku używać marki Liberty Ubezpieczenia. Oznacza to, że za pięć miesięcy marka Liberty Ubezpieczenia zniknie z Polski, a zostanie zastąpiona marką Axa.

Francuska grupa podjęła decyzję o integracji wszystkich swoich spółek ubezpieczeń majątkowych. W 2015 r. za 570 mln zł Axa kupiła od ówczesnego BRE Banku (obecnie mBank) towarzystwo ubezpieczeniowe BRE Ubezpieczenia TUiR i przemianowała je na Axa Ubezpieczenia TUiR. Teraz Liberty Ubezpieczenia zostanie zintegrowane z Axa Ubezpieczenia TUiR. Docelowo Axa podjęła decyzję o połączeniu Axa Direct, Axa Ubezpieczenia TUiR i Axa TUiR w jedną spółkę majątkową do końca przyszłego roku.

W wyniku przejęcia Liberty Ubezpieczenia Axa zwiększa udział w rynku ubezpieczeń majątkowych z 3 do 4,8 proc. i staje się 6. towarzystwem majątkowym w Polsce z łącznym przypisem składki brutto o wartości ponad 1 mld zł (dane za 2015 r.). Axa jest również 9. towarzystwem w segmencie ubezpieczeń na życie z udziałem 4,3 proc. (wg danych po II kwartale br.).

- Stajemy się uniwersalnym ubezpieczycielem z pełną ofertą ubezpieczeń majątkowych. Klienci mogą je kupić u agentów, brokerów, przez internet i w call centre, ale również w bankach, w tym w mBanku, z którym Axa tworzy strategiczne partnerstwo - wskazuje Henry de Courtois, wiceprezes Axa Ubezpieczenia TUiR odpowiedzialny za ubezpieczenia majątkowe dla klientów indywidualnych.

Axa w Polsce oferuje teraz klientom indywidualnym ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia osobowe i majątkowe, w tym mieszkaniowe, komunikacyjne oraz podróżne, usługi assistance, zarządzania aktywami, OFE, a także ubezpieczenia majątkowe dla firm. Obsługuje ponad 3 mln klientów.

Dla Axy w Polsce pracują reklamowo m.in. domy mediowe Arena Media (ATL) i Value Media (Group One) - w zakresie online. 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,