M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Innova Capital sprzedał 27 proc. akcji Wirtualnej Polski za blisko 390 mln zł

Maciej Burlikowski | 2 grudnia 2016, 06:00

Akcje uprzywilejowane za 85 mln zł kupili trzej zarządzający WP, a pozostałe - inwestorzy instytucjonalni. Fundusz zachował sobie 10,7 proc. akcji i 4,34 proc. głosów.

Fundusz private equity Innova Capital, który w 2014 r. poprzez kontrolowany przez siebie wehikuł inwestycyjny European Media Holding wraz z funduszem MCI Tomasza Czechowicza współfinansował zakup portalu Wirtualna Polska przez Grupę O2 od Telekomunikacji Polskiej SA (obecnie Orange Polska) za 375 mln zł, obecnie sprzedał 27,18 proc. z posiadanego pakietu 37,90 proc. akcji portalu za 389,66 mln zł.

Sprzedane akcje dawały prawo 23,85 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Wirtualnej Polski Holding. W rezultacie w posiadaniu Innova pozostał pakiet 10,72 proc. akcji dających prawo do 4,34 proc. głosów na WZA spółki.

3,4 mln z tych sprzedanych akcji uprzywilejowanych co do prawa głosu (dwa głosy na jedną akcję) za 85 mln zł kupili trzej członkowie zarządu Wirtualnej Polski: prezes Jacek Świderski poprzez swoją spółkę Orfe SA i wiceprezesi Michał Brański poprzez spółkę 10X SA i Krzysztof Sierota poprzez spółkę Albemuth Inwestycje SA. Wszyscy trzej to współzałożyciele Grupy O2. Przed transakcją każdy z nich posiadał po równo 9,17 proc. akcji Wirtualnej Polski dających po 17,11 proc. głosów.

- Nie przypominam sobie drugiej takiej transakcji, kiedy cztery razy mniejsza spółka dokonuje udanego przejęcia swojego większego rywala. Następnie w niecałe dwa lata konsoliduje rynek, przejmując 14 kolejnych podmiotów, przeprowadza udane wejście na giełdę i blisko połowę swoich przychodów przenosi z rynku, na którym działała od 20 lat, w zupełnie nowe obszary - mówi Jacek Świderski.

Pozostałe akcje kupili "instytucjonalni inwestorzy publiczni" (jeśli któryś z nich przekroczy 5 proc. akcji w kapitale spółki to musi to ujawnić w ciągu 6 dni).

Innova Capital wylicza, że wyjście z Wirtualnej Polski w 15 miesięcy po inwestycji dało jej średnioroczną stopę zwrotu (IRR) na poziomie przekraczającym 60 proc.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , ,