M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Rupert Murdoch decyduje się na zakup Sky

( red. ) | 19 grudnia 2016, 06:00

Za jeden udział platformy Sky 21st Century Fox zapłaci 10,75 funta, czyli łącznie ok. 14 mld dol.

Transakcja zakupu Sky ma zostać sfinalizowana do końca przyszłego roku. Za jeden udział platformy Sky 21st Century Fox Ruperta Murdocha zapłaci 10,75 funta, czyli łącznie ok. 14 mld dol.
Transakcja ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku. Jeśli nie dojdzie do tego, udziałowcy Sky będą uprawnieni do otrzymania dodatkowej dywidendy w wysokości 10 pensów za jeden udział w Sky, która zostanie wypłacona w 2018 r. W 2017 r. Sky nie wypłaci swoim akcjonariuszom żadnej części wypracowanego zysku.
Na koniec roku finansowego 2016 (kończy się w czerwcu) koncern działający w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii i we Włoszech miał 22 mln klientów, 12 mld funtów przychodów oraz 663 mln funtów zysku netto.
Na potrzeby sfinansowania zakupu Sky, 21st Century Fox zaciągnie kredyt 10 mld dol.
Pierwsze podejście do zakupu Murdoch robił w czasie, kiedy platforma nosiła nazwę BSkyB - w 2010 r. Plany przejęcia zaburzył jednak wybuch afery związanej z tabloidem "News of The World" wydawanym przez jego koncern mediowy News Corporation.
Następstwem afery było wydzielenie biznesu telewizyjnego w mediowym imperium Murdocha do osobnej spółki 21st Century Fox.
Ruch 21st Century Fox uprzedziło już w międzyczasie amerykańskie AT&T. Operator telekomunikacyjny najpierw wzmocnił się dystrybucyjnie, bo kupił za 48,5 mld dol. platformę satelitarną DirecTV, a teraz pracuje nad przejęciem Time Warnera za 85,4 mld dol. Transakcję na podobną skalę, skutkującą wielką fuzją biznesu operatorskiego i programowego, w 2010 r. przeprowadził Comcast, kupując NBC Universal.
Liderem przejęć pozostaje jednak w mijającym roku Microsoft, który kupił LinkedIn za 26 mld dol.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,