M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Cda.pl, Vod.pl i Player.pl najpopularniejszymi serwisami VoD

Maciej Burlikowski | 25 stycznia 2017, 06:00

Cda ma wyraźną przewagę nad konkurencją zarówno wśród użytkowników komputerów, jak i urządzeń mobilnych.

Firma Gemius, która na zlecenie Polskich Badań Internetu (PBI) prowadzi pomiar oglądalności witryn internetowych, uznawany za standard rynkowy, opublikowała zestawienie najpopularniejszych wśród polskich internautów serwisów VoD, czyli z treściami wideo "na żądanie" (video on demand) w grudniu ub.r. (ostatnia fala badania).

Pierwsza piątka to w kolejności: Cda.pl, Vod.pl, Player.pl, TVP.pl oraz Ipla. Ten pierwszy to serwis prowadzony przez firmę CWMedia Sp. z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą we Wrocławiu. Przez szereg lat oskarżany był m.in. przez dystrybutorów filmowych o udostępnianie nielegalnych, łamiących prawa autorskie treści (m.in. właśnie filmów). Serwis postanowił walczyć z łatką "pirackiego" i w kwietniu ub.r. podpisał umowy z kilkoma dystrybutorami i wprowadził odpłatny dostęp do legalnych filmów za ok. 20 zł miesięcznie. Pozostałe serwisy wymienione w tym zestawieniu należą do nadawców telewizyjnych bądź internetowych - w kolejności: Grupa Onet, TVN, Telewizja Polska oraz Grupa Polsat.

Cda.pl utrzymuje przewagę nad konkurencją zarówno jeśli chodzi o internautów korzystających z komputerów, jak i tych użytkujących smartfony i tablety. Codziennie znajdował się on na pierwszym miejscu w rankingu top 5 serwisów VoD, a największa liczba użytkowników sieci odwiedziła ten serwis 26 grudnia – 1,2 mln (4,6 proc.). Drugie miejsce przez niemal cały grudzień zajmował Vod.pl, z najlepszym wynikiem 28 grudnia ─ 646 tys. (2,4 proc.). Na pozostałych pozycjach w top 5 zmieniały się: Player.pl, TVP.pl – serwisy VoD, Kinoman.tv i Ipla ─ strona internetowa i aplikacja.

W gronie pięciu najchętniej odwiedzanych serwisów VoD w grudniu ani razu nie pojawia się Netflix.com.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , ,