M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Wrocław jako pierwszy będzie miał miejską wypożyczalnię aut elektrycznych

Maciej Burlikowski | 17 lutego 2017, 06:00

Firma, która podpisała z miastem umowę, udostępni mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska 190 elektrycznych Nissanów Leaf oraz 10 aut typu VAN. Koszt przejazdu: ok. 1 zł za kilometr.

190 takich elektrycznych Nissanów Leaf'ów wyjedzie na ulice Wrocławia w ramach miejskiej wypożyczalni aut.
190 takich elektrycznych Nissanów Leaf'ów wyjedzie na ulice Wrocławia w ramach miejskiej wypożyczalni aut.
Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce udostępni mieszkańcom miejskie samochody elektryczne w ramach krótkoterminowego wynajmu (carsharingu). Umowę w tej sprawie podpisała z miastem firma Enigma. Ma ona dostarczyć 190 samochodów Nissan Leaf o napędzie elektrycznym oraz 10 samochodów Nissan typu VAN, także elektrycznych.

Auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnych punktach na terenie miasta i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Rezerwacji będzie można dokonać za pomocą strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Koszt przejazdu ma wynosić około 1 zł za kilometr.

Enigma to firma, która działa od 25 lat i świadczy usługi w obszarze tzw. ochrony informacji.

- Podobnie jak rewolucjonizuje się rynek krótkoterminowego wynajmu mieszkań i pokoi, tak samo współdzielenie samochodów zmienia podejście do posiadania własnego pojazdu i korzystania z niego. Nie ma sensu kupować auta jedynie na potrzeby cotygodniowej wyprawy do centrum handlowego - przekonuje Ewa Kaźmierska, dyrektor marketingu firmy Enigma.

Przedstawiciele spółki zwracają także uwagę, że wynajmujący samochód nie ponosi kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Wrocław zdecydował o udostępnieniu buspasów oraz na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum miasta dla elektrycznych samochodów z wypożyczalni. Pojazdy będą wyposażone w system monitorowania.