M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Raiffeisen Polbank zwolni 850-950 z 4,2 tys. pracowników

Maciej Burlikowski | 12 kwietnia 2017, 06:00

Bank restrukturyzuje działalność, szykując się do wejścia na GPW.

Raiffeisen Bank Polska, działający pod marką Raiffeisen Polbank, zamierza zwolnić od 850 do 950 pracowników. Na koniec ub.r. bank zatrudniał 4242 osoby. Austriacka grupa Raiffeisen Bank International (RBI), właściciel polskiego banku, w prezentacji dla inwestorów podała, że koszty restrukturyzacji w pierwszej połowie br. (głównie na odprawy dla zwalnianych) wyniosą ok. 10 mln euro (ok. 42,4 mln zł). W ciągu ub.r. bank zmniejszył zatrudnienie o 409 etatów. Równolegle bank zamierza także zamknąć od 60 do 70 placówek, a kolejne 90 przekształcić na placówki partnerskie (franczyzowe; bardziej efektywne kosztowo). Na koniec ub.r. Raiffeisen Polbank miał 299 oddziałów, w ciągu roku zamknął 36 z nich.

Strategia Austriaków dla polskiego banku przewiduje zwiększenie nacisku na "cyfryzację" bankowości detalicznej, wzmocnienie zdalnej obsługi (samodzielnie przez klientów, przez internet i mobile) i większą sprzedaż w kanałach cyfrowych niż w retailu. Plan zakłada doprowadzenie do zmniejszenia stałych kosztów działalności banku o 50 mln euro (ok. 210 mln zł) w 2019 r. względem ub.r. W "cyfrową transformację" bank zmierza zainwestować ok. 25 mln euro (ponad 100 mln zł) w ciągu najbliższych dwóch lat.

Na koniec ub.r. Raiffeisen Polbank obsługiwał 763,6 tys. klientów, w ciągu ub.r. przybyło mu ich 11 proc. Na koniec ub.r. bank podawał, że prowadzi 630,9 tys. kont osobistych, w ciągu ub.r. przybyło mu ich 61,9 tys. (źródło: PRNews).

Pod koniec ub.r. Austriacy sprzedali za 850 mln zł leasingową część polskiego biznesu (Raiffeisen Leasing Polska) bankowi PKO BP, który ma spółkę leasingową PKO Leasing. Natomiast przejęcie Raiffeisen Polbanku negocjował przez kilka miesięcy Alior Bank. Ponieważ jednak Grupa PZU, do której należy Alior, wraz z państwowym Polskim Funduszem Rozwoju wynegocjowały z włoskim UniCredit zakup za 10,6 mld zł 32,8 proc. akcji Pekao SA, drugiego największego banku w Polsce (z tego PZU kupi 20 proc. za blisko 6,46 mld zł), to przejęcie Raiffeisen Polbanku nie doszło do skutku.

Zobligowany wcześniejszymi zobowiązaniami wobec polskiego nadzoru bankowego RBI szykuje debiut Raiffeisen Bank Polska na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) - notowanych ma być 15 proc. jego akcji.

Niedawno pisaliśmy o tym, że Raiffeisen Polbank powrócił do intensywniejszego reklamowania swojej oferty w mediach. Dla banku pracują reklamowo m.in.: agencja GPD i dom mediowy Starcom. 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,