M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Francja: Facebook ukarany grzywną za naruszanie prywatności

( red. ) | 18 maja 2017, 06:00

Francuski organ nadzorczy Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL) nałożył na firmę Facebook grzywnę 150 tys. euro, zarzucając amerykańskiemu gigantowi, że jego polityka prywatności narusza francuskie prawo.

Zarzuty dotyczą zbierania ogromnych ilości danych osobowych użytkowników Facebooka na potrzeby reklam targetowanych. Regulator oskarżył także amerykańską firmę o zbieranie danych o aktywności użytkowników na innych stronach internetowych bez ich wiedzy i przyzwolenia. Facebook bronił się argumentem, że dane są gromadzone przez komputery, a nie ludzi, oraz usuwane po upływie 10 dni. Regulator podkreślił jednak, że użytkownicy nie mają możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec tej praktyki. 

Grzywna w wysokości 150 tys. euro nie jest dotkliwa finansowo dla firmy, której przychody w ub.r. wyniosły 27,6 miliarda dolarów - prawie w całości z reklam. Jest jednak kolejnym ciosem w reputację Facebooka w Europie, gdzie organy nadzoru wszczęły już szereg postępowań w związku z niedostateczną ochroną danych osobowych przez amerykańską spółkę.

W Niemczech wyjaśniana jest właśnie kwestia, czy Facebook nie nadużywa swej dominacji na rynku mediów społecznościowych w celu gromadzenia danych osobowych. Niemieckie władze rozważają także wprowadzenie nowego prawa, które wymagałoby od portali społecznościowych usuwania fałszywych wiadomości i "mowy nienawiści" w ciągu 24 godzin.

(WSJ.com)

Czytaj więcej na temat: