M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Ministerstwo Finansów chce opodatkować papierosy elektroniczne

Katarzyna Woźniak | 21 czerwca 2017, 06:00

Jeśli plany MF wejdą w życie, zdrożeją e-papierosy i inne tego typu produkty dla palaczy.

PAP poinformował, że Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą papierosy elektroniczne i nowatorskie. Zapowiedź zmian w prawie pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Papierosy elektroniczne pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu. W kwietniu bieżącego roku, jak podaje MF, na polskim rynku pojawiły się wyroby nowatorskie, które w swoim składzie zawierają tytoń, lecz zgodnie z informacją producentów ich konsumpcja nie łączy się z typowym dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych procesem spalania. Jak podaje PAP, tytoń jest w tych wyrobach podgrzewany, a powstała w wyniku podgrzewania para jest inhalowana przez konsumenta. Przykładem takiego urządzenia jest choćby IQOS, aerozol z nikotyną, wprowadzony przez koncern tytoniowy Philip Morris na nasz rynek w kwietniu br.

Jak podaje PAP, MF "zaproponuje zastosowanie ogólnych przepisów dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu, w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich".

MF proponuje wysokość stawki akcyzy dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 0,7 zł za 1 mililitr tego płynu, a dla wyrobów nowatorskich na poziomie 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. (akcyza może być wyrażana kwotowo bądź procentowo).

Czytaj więcej na temat: , , ,