M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Google ma zapłacić ponad miliard euro grzywny

( red. ) | 27 czerwca 2017, 06:00

Komisja Europejska ma nałożyć gigantyczną karę finansową na amerykański koncern i wezwać go do zmiany praktyk biznesowych.

Ogłoszenie tej decyzji ma nastąpić 27 czerwca, po siedmiu latach dochodzenia w sprawie łamania przez Google unijnych przepisów o ochronie konkurencji. Koronnym zarzutem wobec Google i jego spółki matki Alphabet jest manipulowanie wynikami wyszukiwania w celu promowania własnej porównywarki cen. Trwają jeszcze dochodzenia KE w sprawach praktyk Google związanych z mobilnym systemem Android i usługą AdSense.

Grzywna nałożona na Google może, zdaniem analityków, przewyższyć karę wymierzoną Intelowi w 2009 r. (1,06 mld dol.). KE wezwie także zapewne Google'a do zapewnienia konkurencyjnym porównywarkom cen, takim jak Foundem.co.uk i Kelkoo.com, równego traktowania w wynikach wyszukiwania. 

Dyscyplinująca akcja wobec Google'a wywoła zapewne oskarżenia zza Atlantyku, że Unia Europejska uderza w amerykańskie firmy, zwłaszcza technologiczne, by dawać fory ich europejskim konkurentom. KE ogłosiła już niekorzystne i bolesne finansowo decyzje w podobnych postępowaniach dotyczących Apple, Facebooka i Starbucksa. Trwają też dochodzenia w sprawie unikania płacenia podatków w Europie przez McDonald's i Amazon.com. 

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,