M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Nestlé planuje wykup akcji za 20,8 mld dol.

( red. ) | 29 czerwca 2017, 06:00

Ogłoszenie planów zostało przyspieszone po ogłoszeniu 25 czerwca otwartego listu jednego z inwestorów.

Szwajcarski koncern żywnościowy miał przedstawić plany akcjonariuszom dopiero we wrześniu br., ale znalazł się pod presją czwartego co do wielkości inwestora (1,25 proc. akcji) Daniela Loeba, założyciela funduszu Third Point. W ogłoszonym 25 czerwca liście Loeb rekomendował m.in. działania na rzecz wykupu akcji oraz pozbycie się 23-proc. udziału w L'Orealu. 27 czerwca szwajcarski regulator wydał zgodę na wykup akcji Nestlé.

Koncern zapowiada teraz skoncentrowanie inwestycji kapitałowych na dwóch kategoriach produktowych - kawie i karmach dla zwierząt - oraz poszukiwania możliwych akwizycji w sektorze opieki zdrowotnej. Pod kierownictwem nowego prezesa Marka Schneidera (związanego przez kilkanaście lat właśnie z sektorem usług medycznych w Niemczech) Nestlé zrezygnowało już wcześniej z określania planowanego poziomu wzrostu sprzedaży. Po czterech z rzędu latach nieosiągania tego celu inwestorzy nalegali na wycofanie się z ogłaszania tego parametru. Schneider poinformował także niedawno, że Nestlé będzie dążyć do sprzedaży amerykańskiego działu słodyczy, który pozostaje w tyle za rywalami takimi jak Hershey, Mars i Lindt & Spruengli.

Z deklaracji Nestlé ogłoszonych 27 czerwca wynika, że koncern może pozbywać się także innych aktywów w ramach dostosowywania portfolio produktowego do strategii i celów wzrostu. Ostatnio pojawiły się wezwania, by koncern pozbył się działu żywności mrożonej, z takimi markami jak Lean Cuisine i Stouffer’s. Ta kategoria produktowa także notuje niezadowalające wyniki, gdyż konsumenci coraz częściej sięgają po ofertę innych firm.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,