M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Facebook skrytykowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji

( red. ) | 29 sierpnia 2017, 06:00

Agenda ONZ zarzuca Facebookowi, że nie usunął z sieci wideo pokazującego, jak libijskie gangi zastraszają uchodźców.

Na będącym przedmiotem krytyki wideo widać grupę migrantów, w większości z Somalii i Etiopii, wobec których przemytnicy stosują groźby. Jeden z uchodźców leży twarzą do ziemi, przyciśnięty do niej blokiem betonu. Filmik pokazuje twarze innych migrantów, co umożliwia ich identyfikację. Zdaniem Leonarda Doyle'a, rzecznika Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), przemytnicy wysyłają także groźby rodzinom migrantów za pomocą należącej do Facebooka aplikacji WhatsApp.

Wideo zostało umieszczone w sieci w czerwcu br. i wówczas IOM wydała oświadczenie potępiające ten fakt. Zdaniem Doyle'a powinno to było skłonić Facebooka do usunięcia filmiku. 

Facebook twierdzi, że pozostawił wideo w sieci, gdyż zostało udostępnione przez dziennikarza z intencją udokumentowania naruszeń praw człowieka. Zdaniem firmy, jej rolą jest także uświadamianie użytkownikom największego na świecie medium społecznościowego wagi bieżących kwestii takich jak kryzys migracyjny. W e-mailu wysłanym do dziennikarza "Wall Street Journal" rzeczniczka Facebooka wyjaśniła, że firma zdaje sobie sprawę z bulwersującej treści filmu i dlatego zamieściła ekran z ostrzeżeniem i ograniczyła dystrybucję do użytkowników mających powyżej 18 lat.  

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , ,