M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Apple wprowadza trzy nowe modele iPhone'a

( red. ) | 14 września 2017, 06:00

Nowe telefony zaprezentowano 12 września, w 10-lecie premiery pierwszego iPhone'a - najcenniejszej marki firmy, o największej wartości rynkowej na świecie.

Mało która firma potrafi tak jak Apple budować napięcie przed premierą nowego produktu. Oczekiwanie na rocznicowy model iPhone'a doprowadziło w br. do wzrostu kursu akcji Apple o 39 proc., wynosząc rynkową wartość firmy na bezprecedensowy poziom 830 mld dol. 

iPhone X ma 5,8-calowy wyświetlacz z zaokrąglonymi krawędziami i wyposażony jest w technologię rozpoznawania twarzy. Cena nowego flagowego modelu, mieszcząca się w przedziale od 999 do 1149 dol., wystawia użytkowników marki na próbę lojalności. Produkty Apple należą zdecydowanie do najdroższych w kategorii smartfonów, kuszącą alternatywą są m.in. najnowsze modele Samsunga Galaxy, a za porównywalną cenę można kupić wiele laptopów czy komputerów stacjonarnych. Za iPhone'a 8 trzeba będzie zapłacić od 699 dol. wzwyż, a za iPhone'a 8 Plus od 799 dol. wzwyż.

Jednoczesna premiera trzech modeli - pierwsza w historii Apple - oznacza duże ryzyko problemów z prognozowaniem popytu i nadążaniem z produkcją. Wyprzedzając zagrożenia, Apple ogłosiło, że iPhone X trafi do sklepów dopiero 3 listopada, znacznie później niż poprzednie premierowe modele. Modele iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus trafią do sprzedaży 22 września, zgodnie z typowym harmonogramem.

Marka iPhone zapewniła Apple dwie trzecie z kwoty 215,64 mld dol. przychodów w minionym roku obrachunkowym. Jednak ostatnio nastąpiło spowolnienie sprzedaży: udział Apple w globalnym rynku smartfonów spadł z 19,4 proc. w 2012 r. do 14,5 proc. w ub.r. według firmy badawczej Strategy Analytics.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,