M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

KE: ulgi podatkowe dla Amazona w Luksemburgu były nielegalne

( red. ) | 5 października 2017, 06:00

Komisja Europejska uznała, że w ciągu 8 lat Luksemburg przyznał spółce nienależne korzyści podatkowe na kwotę ok. 250 mln euro.

 

W wyniku postępowania wyjaśniającego rozpoczętego w październiku 2014 r. KE stwierdziła, że dzięki zastosowanej przez Luksemburg, niemającej uzasadnienia ekonomicznego, interpretacji prawa podatkowego (decyzje wydane w 2003 r. i 2011 r.) Amazon odprowadzał znacznie niższe podatki, niż powinien. Zdecydowana większość zysków była transferowana ze spółki podlegającej opodatkowaniu w Luksemburgu (Amazon EU) do spółki, która opodatkowaniu nie podlega - nie ma bowiem siedziby ani pracowników (Amazon Europe Holding Technologies). Powyższa infografika ilustruje zakwestionowany przez KE mechanizm unikania opodatkowania przez Amazon.

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, stwierdziła na konferencji prasowej 4 października, że niemal trzy czwarte zysków Amazona w Europie nie było opodatkowanych. Luksemburg został zobowiązany do odzyskania niezgodnej z prawem pomocy. 

Wczorajsza decyzja jest częścią szerszej kampanii KE, która chce zmusić amerykańskie spółki technologiczne do płacenia większych podatków w Europie. W sierpniu 2016 r. Komisja stwierdziła, że Irlandia przyznała nieuzasadnione korzyści podatkowe o wartości do 13 mld euro spółce Apple. Wezwanie do odzyskania niezapłaconych podatków przez władze Irlandii jak dotąd nie podziałało - sprawą ma zająć się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Oczekiwane są też podobne działania KE wobec Google i Facebooka.

(Europa.eu, WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,