M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Maspex sfinalizował kolejną akwizycję

Katarzyna Woźniak | 17 października 2017, 06:00

Wadowicki koncern przejmuje wodę mineralną Velingrad z Bułgarii.

Maspex sfinalizował zakup spółki Aquarex AD - tym samym zarówno markę naturalnej wody mineralnej Velingrad, jak i zakład produkcyjny w Bułgarii. Polska firma działa w tym kraju od 1998 r. i obecnie z markami Queen’s  oraz Tedi (odpowiednik soków Kubuś) jest tam wiceliderem rynku soków, nektarów i napojów. Maspex planuje inwestycje w rozbudowę i modernizację zakupionego zakładu produkcyjnego, gdzie rozlewana jest woda Velingrad.
Jest to 19. przejęcie Grupy Maspex, 11 za granicą, 2 na rynku bułgarskim. W 2005 r. Maspex kupił 100 proc. akcji wiodącego producenta na rynku soków, nektarów i napojów w Bułgarii – markę Queen’s.
W ub.r. w Rumunii Maspex przejął markę Rio Bucovina. W Bułgarii Maspex wypracował silną pozycję w segmencie soków i napojów, należy do niego prawie 20 proc. rynku i woda ma uzupełniać ofertę. Firma ma zamiar inwestować w ten obszar - w zakład produkcyjny i w sprzedaż.
Rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest zdominowany prawie całkowicie przez bułgarskich producentów. To rynek perspektywiczny, rocznie wzrasta około 5 proc., a estymacja przyrostu do 2021 r. wynosi 11 proc. Obecnie spożycie na mieszkańca wynosi 70 litrów rocznie. Od marca 2015 do lutego 2016 butelkowaną wodę chociaż raz zakupiło ok. 70 proc. bułgarskich gospodarstw domowych.
Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. W wielu krajach zajmują czołowe pozycje na rynku. W 2016 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły 4,27 mld zł. 

Czytaj więcej na temat: , ,