M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

UKE zmierza do uznania EmiTela za podmiot dominujący

Maciej Burlikowski | 17 października 2017, 06:00

Jeśli tak się stanie, to prezes UKE będzie mógł decydować o cenach dla nadawców.

Urząd Komunikacji Elektronicznej, regulator rynku telekomunikacyjnego, pocztowego oraz radiowo-telewizyjnego (w sprawach technicznych), zmierza do uznania spółki EmiTel, właściciela infrastruktury - m.in. masztów nadawczych - do radiodyfuzji, czyli rozprzestrzeniania sygnału naziemnej telewizji i radia jako podmiotu dominującego na tym rynku. EmiTel jest operatorem wszystkich czterech multipleksów naziemnej telewizji w Polsce.

W MUX1 umieszczone zostały następujące programy: TVP ABC, 8TV (obecnie Eska TV), TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV. W MUX2 umieszczone zostały: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls 2, TV6. W MUX3 zostało umieszczonych siedem programów Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka. W uruchomionym ostatnio  MUX8 umieszczone zostały na razie cztery programy: Nowa, Metro, ZoomTV i WP.

Jeśli UKE uzna EmiTela za podmiot dominujący, to będzie się to wiązało z nałożeniem na firmę szeregu obowiązków - m.in. niedyskryminującego traktowania nadawców, udostępniania informacji itp. Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela, podczas wystąpienia na niedawnej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE), nie krył niezadowolenia. To prezes UKE, a nie samodzielnie EmiTel będzie mógł np. ustalać ceny, jakie nadawcy muszą płacić firmie za rozpowszechnianie sygnału ich kanałów TV i stacji radiowych. Może ustalać stawki tych opłat w oparciu o kalkulacje kosztów.

To właśnie brak porozumienia w sprawie stawek pomiędzy TVP a EmiTelem jest powodem, że telewizja publiczna nie uruchomiła dotąd żadnego z programów na nowym multipleksie naziemnym (MUX8), pomimo że ma prawo nadawać tam albo trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), albo jeden w wysokiej (HD) i jeden SD i mimo że nadawcy komercyjni (Nowa, Metro, ZoomTV i WP) swoje programy na multipleksie już nadają. Z dotychczasowych zapowiedzi prezesa TVP wynikało, że na MUX8 miałby być nadawany kanał TVP Sport HD.

MUX8 jest nadawany na innym paśmie niż poprzednie trzy multipleksy. Wymaga to od odbiorców dostrojenia anten. Większość widzów naziemnej telewizji o tym nie wie, a to przekłada się na słabszy wzrost oglądalności nowych kanałów, niż to miało miejsce w przypadku stacji debiutujących na poprzednich multipleksach.

EmiTel posiada ok. 60 masztów radiowo-telewizyjnych o dużej mocy, z których 55 UKE uznało za praktycznie niemożliwe do zduplikowania, a są one jednocześnie najatrakcyjniejsze z punktu widzenia transmisji sygnału telewizyjnego. Żadna inna firma w kraju nie dysponuje taką infrastrukturą.

Właścicielem EmiTel Sp. z o.o. jest fundusz Alinda Capital Partners, w który inwestują głównie fundusze emerytalne firm z sektora publicznego i prywatnego. W 2013 r. odkupił on EmiTela od innego funduszu Montagu Private Equity. Wartości transakcji nie ujawniono, ale media szacowały ją na 3-3,4 mld zł.

Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), regulatora rynku radiowo-telewizyjnego (w sprawach treści, koncesji etc.), naziemną telewizję posiada ok. 15,8 mln Polaków, czyli ponad 44,6 proc. gospodarstw domowych. Według stanu na koniec 2016 r. osób, które korzystały wyłącznie z naziemnej telewizji (nie miały telewizji satelitarnej, ani kablowej), było ok. 11 mln, czyli jakieś 33,8 proc. gospodarstw domowych.

Czytaj więcej na temat: , , ,