M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Wyniki Cyfrowego Polsatu obciążył wakacyjny roaming

Maciej Burlikowski | 10 listopada 2017, 06:00

EBITDA telekomunikacyjno-mediowej grupy spadła o 11 proc.

Cyfrowy Polsat, właściciel Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus, Telewizji Polsat, jednego z dwóch największych, obok TVN-u, komercyjnych nadawców telewizyjnych i największej platformy telewizji satelitarnej (3,5 mln abonentów), w minionym kwartale wypracowała 2,391 mld zł przychodów ze sprzedaży, o 0,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub.r., i 851 mln zł zysku EBITDA - o 11 proc. mniej niż w ub.r.

1,689 mld zł z tych przychodów wypracował Polkomtel i były one o 1,2 proc. wyższe niż w ub.r. Jednak EBITDA telekomu zmalała rok do roku o 7,4 proc. niższa. Ubytek o 62 mln zł to rezulat narzuconych przez Komisję Europejską wszystkim operatorom komórkowym w całej UE regulacji "roam like at home", czyli zasady, że obywatele państ Unii, którzy wyjeżdzają np. na urlop do innego kraju UE, płacą tam za połączenia według stawek takich, jakie mają u siebie w kraju. Ponieważ ceny usług komórkowych w Polsce są niskie w porównaniu z innymi krajami Wspólnoty, to dla naszych operatorów jest to niekorzystne.

To właśnie koszty regulacji roamingowych oraz koszty zakupu przez Telewizję Polsat praw do transmisji meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA w latach 2018-2021, a także nowe umowy z trzema wielkimi wytwórniami filmowymi (20th Century Fox, Disney i Paramount Pictures) spowodowały, że EBITDA grupy Cyfrowego Polsatu w minionym kwartale spadła aż o 11 proc.

- W kolejnych kwartałach spodziewamy się, że negatywny wpływ regulacji roamingowych na nasze wyniki będzie mniejszy - zapowiada Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu [lipiec i sierpień, czyli dwa z trzech miesięcy ubiegłego kwartału to szczyt wyjazdów zagranicznych Polaków - dop. red.].   

Telewizja Polsat wypracowała w minionym kwartale 306 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 5 proc. mniejsze niż w ub.r. O ile wpływy reklamowe (231 mln zł) były o 4 proc. wyższe niż w analogicznym kwartale, to łącznie nadawca zanotował spadek przychodów, a to ze względu na to, iż w ub.r. notował dodatkowe wpływy dzięki transmitowaniu meczów piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA Euro 2016.

Zarząd Cyfrowego Polsatu twierdzi, że baza abonantów platformy satelitarnej Cyfrowego Polsatu jest stabilna (3,5 mln abonentów), a wzrost liczby świadczonych usług (o 203 tys. w ciągu roku) zawdzięcza usługom multiroom i płatnego OTT (Ipla).

Czytaj więcej na temat: ,